Zaměstnanci úřadu vlády vypovídali v kauze Nagyová. Co prozradili?

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 2. 7. 2013 16:22) - Aktuality autor: Jakub Konečný

Před kriminalisty dnes v Praze vypovídali pracovníci úřadu vlády v kauze obviněné bývalé šéfky kabinetu odstupujícího premiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové. Policisté pozvali k podání vysvětlení řidiče úřadu a jeho přítelkyni, které podle státního zastupitelství nechala Nagyová nezákonně sledovat. Vypovídal také Nečasův řidič. 

Jana Nagyová

Jana Nagyová,zdroj: Isifa.com

Podání vysvětlení u policie začala v 09:00 a zúčastnil se jich také advokát Nagyové Eduard Bruna. Bruna po 13:00 vyšel a novinářům sdělil, že dva ze svědků už vypovídali, ale k obsahu jejich výpovědi nic neřekl. "Vypovídali, ale neřeknu, jak vypovídali," řekl právník. Výslechu třetího předvolaného zaměstnance úřadu vlády se nezúčastnil, protože je pracovně vázán jinde. 

Třetí vyslechnutý vyšel z policejní budovy po 14:00. Výslech odmítl komentovat. Žalobci se o něm zmiňují jako o řidiči premiéra, který odhalil sledování a informoval o něm Nagyovou. Údajně se také dozvěděl, že příslušníci Vojenského zpravodajství byli za odhalení pokáráni. 

Předvolaní vypovídali v kauze údajného sledování. V usnesení o zahájení trestního stíhání Nagyové policie napsala, že exšéfka Nečasova kabinetu loni v listopadu zosnovala a usměrňovala nezákonné sledování premiérovy manželky, k níž měla podle policistů "vysoce negativní postoj". Údajně při tom využila vlivu vyplývajícího z osobního poměru s premiérem na předsedu vlády prý také vyvíjela nátlak, aby se rozvedl. V současné době se Nečas s manželkou rozvádí, což oznámil krátce předtím, než aféra vyšla najevo. 

Žalobci napsali, že Nagyová chtěla zabránit spekulacím novinářů o jejím vztahu s Nečasem, k čemuž mělo údajně přispět i zjištění, že řidič Nagyové často jezdí k Hrzánskému paláci, kde premiér bydlí. 

Nagyová prý za účelem sledování opatřila fotografii i adresu premiérovy ženy představitelům Vojenského zpravodajství. Na sledování se údajně bez vědomí ministra obrany domluvila s tehdejším šéfem Vojenského zpravodajství Ondrejem Páleníkem, jeho nástupcem Milanem Kovandou a s plukovníkem tajné služby Janem Pohůnkem. Na základě textových zpráv, které si jednotliví aktéři vyměňovali, dospěli policisté k závěru, že dva příslušníci Vojenského zpravodajství monitorovali okolí Nečasova bydliště a fotili jeho služební vůz. Sledování však odhalil Nečasův řidič. 

Kauza kolem Nagyové, která se vedle údajného sledování Nečasové a dvou zaměstnanců úřadu vlády týká také údajného podplacení tří exposlanců ODS, stála premiéra Nečase funkci i post předsedy občanských demokratů.

Tagy: kauza Nagyová

Zdroje: ČTK