Zambie zastavila řízení s trojicí Čechů podezřívaných ze špionáže

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Soud v Zambii ve středu zastavil řízení s trojicí Čechů, která byla v zemi loni v říjnu zatčena pro podezření ze špionáže. Oznámil to dnes na svém serveru deník Zambia Daily Mail.

Češi byli v této jihoafrické zemi obviněni ze špionáže, protože údajně fotografovali vjezdy do kasáren a základnu zambijského letectva. Za to jim podle médií hrozilo až 30 let vězení. Z vazby byli po sedmi dnech propuštěni na kauci, zemi ale nesměli opustit a museli se hlásit policii. Trojice všechna obvinění odmítala. Koncem prosince se vrátila do České republiky. Úřady v Zambii pak na trojici vydaly zatykač.

Soudkyně Annie Sitaliová ale ve středu soudní řízení s trojicí Čechů zastavila z podnětu státního zástupce. Ten v žádosti o zastavení soudního řízení podle deníku uvedl, že k tomu dostal pokyn.

Říjnové zatčení mužů i jejich následný útěk do vlasti způsobil zvýšené napětí ve vztazích Prahy a Lusaky. Zambijský ministr vnitra se začátkem roku nechal slyšet, že by se trojice do jihoafrické země měla vrátit a stanout před soudem.

Tagy: soud Češi podezření Zambie špionáž

Zdroje: ČTK