Žalobkyně stanovila Praze kvůli opencard opatrovníka

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Státní zástupkyně ustanovila opatrovníka, který má kvůli obvinění pražských radních v kauze opencard hájit zájmy Prahy. Rada s tím nesouhlasí. Na mimořádném jednání se shodla na tom, že proti rozhodnutí podá stížnost, řekl na dotaz radní Lukáš Manhart (TOP 09). 

"Opatrovník má zastupovat zájmy Prahy, která je v trestním řízení proti radním v roli poškozeného," uvedl Manhart. "My jsme ale přesvědčeni, že Praze žádná škoda nevznikla, podáme stížnost," doplnil. Opatrovníkem měl být podle informací ustanoven advokát Jan Lžičař. Rozhodnutí žalobkyně podle Manharta práci rady neovlivní. 

Deset radních z TOP 09 a ODS včetně primátora Bohuslava Svobody (ODS) a několika úředníků policie podezírá z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Za to jim hrozí osmileté vězení. Obvinění se týká zakázky, kterou loni získala firma Haguess. Vybrána byla v takzvaném jednacím řízení bez uveřejnění, kdy magistrát oslovil pouze tohoto dodavatele. Podle posudků radní svým rozhodnutím mohli Praze způsobit finanční škodu. 

Radní ale obvinění odmítají. Před časem podali k nejvyššímu státnímu zastupitelství trestní oznámení na policii a státního zástupce. Poslali také žádost o přezkoumání postupu policie. 

Ustavení opatrovníka chtěli projednat na dnešním jednání zastupitelstva opoziční zastupitelé ČSSD a KSČM. Jejich návrh nebyl schválen. "Koalice, rada odmítla diskutovat o této situaci, co to znamená pro hlavní město a informovat zastupitelstvo. Považujeme to za neomluvitelné, netransparentní a je to jen důkaz, že tato koalice a rada pokračuje ve svých krocích, které jsme tady dnes celé dopoledne kritizovali," řekl zastupitel Karel Březina (ČSSD). K němu se přidala zastupitelka Marta Semelová (KSČM). 

Policie se zabývá kauzou předražené karty opencard dlouhodobě. Pražská karta slouží mimo jiné jako tramvajenka, průkazka do knihovny, držitelé na ni také získají různé slevy. V počátcích projektu uzavřela Praha několik nevýhodných smluv, které dodavatelům zaručovaly výsadní postavení. Podle posledních informací stál projekt 1,003 miliardy korun.

Tagy: korupce kauza Opencard

Zdroje: ČTK