Žalobci prověří zásah vojenské policie v ČT

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Městská státní zástupkyně v Praze Jana Hercegová nařídila prověřit postup svých podřízených kvůli pátečnímu zásahu vojenské policie v České televizi. Sdělila to mluvčí zastupitelství Štěpánka Zenklová.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman vydal v pondělí v souvislosti s kauzou pokyn, aby postup pražského městského zastupitelství prověřilo tamní vrchní státní zastupitelství.

Šéf VP prý nemá informace, k zásahu podřízených mlčí

Zprávu o výsledcích této kontroly chce mít na stole do příštího pátku. Zeman zároveň požádal pražské městské státní zastupitelství o poskytnutí informací k případu, řekla mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) Helena Markusová. 

Hercegová dala pokyn, aby bylo prozkoumáno rozhodnutí jejího podřízeného státního zástupce, jimž byl podán soudu návrh na vydání příkazu k prohlídce prostor televize. Současně požádala tohoto dozorového státního zástupce, aby do středy přezkoumal postup vojenské policie při prohlídce v prostorách ČT. Také Zemana zajímají tyto dvě záležitosti: tedy zda byl pokyn k prohlídce vydán v souladu s předpisy a zda policie neporušila zákon. 

Vondra: Zásah byl neadekvátní

Dozorový státní zástupce má podle Hercegové přezkoumat i rozsah zajištěných věcí z hlediska jejich potřebnosti pro trestní řízení a vydat policii pokyn k dalšímu postupu. ´

Náčelník Vojenské policie ČR Vladimír Ložek se zatím nechce k zásahu svých podřízených vyjadřovat, prý nemá informace. "Omlouvám se, ale teď se určitě nevyjádřím. Od pátku jsem bez informací," řekl Ložek. Tento týden je na dovolené. Vojenskou policii prozatím řídí jeho zástupce Jiří Neubauer. Ministr obrany Alexandr Vondra kvůli zásahu postavil Ložka dočasně mimo službu. Podle ministra byl zákrok v dané situaci neadekvátní.

Desítka vojenských policistů, v kuklách a se samopaly, vtrhla v pátek večer do budovy zpravodajství ČT. Na základě soudního příkazu hledali spis Vojenského zpravodajství, který měl dříve redaktor Karel Rožánek a který souvisel s kauzou bývalého šéfa vojenské tajné služby Miroslava Krejčíka. 

ČT podala trestní oznámení

Kromě Ložka postavil ministr obrany mimo službu i dva důstojníky, kteří byli přímo odpovědni za způsob provedení zásahu. Jsou jimi Drahoslav Blažek a Jaroslav Kolář. Všichni tři budou mimo službu až do vyšetření případu. 

Vondra má už v pondělí rozhodnout, kdo bude průběh zásahu vyšetřovat. Může se jím zabývat Inspekce ministra obrany, případně jiný resortní orgán. Česká televize kvůli páteční akci podala na Vojenskou policii trestní oznámení. 

Zásah vojenských policistů v ČT už odsoudil Odborový svaz hromadných sdělovacích prostředků. V prohlášení vyzval nejvyšší představitele státu, aby se postavili proti podobným praktikám a zasadili se o důsledné vyšetření případu.

Tagy: policie čt zásah zalobci

Zdroje: ČTK