Žalobci protestují proti jmenování kolegů, známých Vesecké

- Aktuality autor: red

Státní zástupci protestují proti jmenování Jakuba Chromého a Kateřiny Krejčiříkové žalobci Nejvyššího státního zastupitelství. Podle Unie státních zástupců nesplňují požadavky na tuto funkci.

Informovaly o tom servery lidovky.cz a iDnes.cz. Nejvyšší státní zastupitelství i ministerstvo spravedlnosti pochybení odmítají. 

Chromý byl doposud asistentem nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké a Krejčiříková asistentkou náměstka nejvyšší státní zástupkyně Zdeňka Koudelky. 

Lidovky.cz uvedly, že podle Unie státních zástupců, která sdružuje zhruba polovinu českých žalobců, jde o skandální rozhodnutí. Oba jmenovaní žalobci totiž údajně nemají žádné zkušenosti a jmenování se navíc zřejmě uskutečnilo bez výběrového řízení. 

"Doposud v žádné justiční profesi nepůsobili, ba ani nedosáhli věku třiceti let. Do funkce, která by měla odrážet předchozí profesní kariéru státního zástupce, tak byli jmenováni lidé, kteří nemají žádnou praktickou zkušenost s trestním řízením a nepodali doposud jedinou obžalobu," stojí v připravovaném prohlášení unie. 

Nejvyšší státní zastupitelství podle serveru lidovky.cz kritiku Unie státních zástupců odmítá. Chromý i Krejčiříková budou prý zařazeni na analyticko-legislativní odbor zastupitelství a tato práce prý vyžaduje speciální předpoklady.

"Oba státní zástupci tyto požadavky splňují, neboť mají předchozí právní praxi u Nejvyššího soudu a v advokacii, mají dlouhodobou odbornou publikační činnost, a to i v zahraničí, oba dokončují postgraduální doktorandské studium a mají vynikající jazykové znalosti," řekla mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Renata Malinová. 

"Ministerstvo spravedlnosti ověřuje splnění formálních podmínek kandidátů, nicméně těžiště jejich výběru je na státním zastupitelství, kde jsou kandidáti prověřováni, vzděláváni, vychováváni a připravováni pro výkon funkce státního zástupce," uvedla mluvčí ministerstva Jitka Zinke.

Tagy: protesty mafie Vesecká

Zdroje: ČTK