Žalobci: Nečas se podpisem amnestie trestného činu nedopustil

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Premiér Petr Nečas (ODS) se podpisem amnestie, kterou vyhlásil na Nový rok tehdejší prezident Václav Klaus, nedopustil trestného činu. Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 oznámení na předsedu vlády takzvaně uložilo, tudíž se jím nebude dále zabývat. Uvedla to šéfka tamních žalobců Šárka Pokorná.

Petr Nečas

Petr Nečas,zdroj: Profimedia.cz

O prošetření Nečasova postupu požádali předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) a šéf senátního ústavně-právního výboru Miroslav Antl (za ČSSD). Štěch řekl, že s rozhodnutím nesouhlasí a že by se chtěl proti němu odvolat. 

Jsem přesvědčen o tom, že se zastupitelství dopustilo problematického zjednodušení, když své stanovisko zdůvodnilo tím, že "zákon striktně neukládá, aby předseda vlády projednával záležitosti tohoto obsahu s vládou". Poznamenal, že vláda je podle ústavy za provedení amnestie odpovědná, a měla by tedy s ní být předem seznámena. 

Štěch a Antl v žádosti o přezkum postupu premiéra poukazovali na to, že úřad vlády neeviduje žádnou formu komunikace s Kanceláří prezidenta republiky ohledně amnestie, a také členové vlády přiznali, že amnestii neprojednali. Podle senátorů je přitom odpovědnost z ústavy na vládě jako celku. Nečas tak prý znemožnil posouzení dopadů prezidentského pardonu a projednání vládou, čímž překročil svou pravomoc a "rezignoval zcela na úlohu ústavní pojistky". 

Trestná činnost v tom není spatřována

"Nikde není dána povinnost předsedy vlády, aby to předložil před svým podpisem vládě. Není v tom spatřována žádná trestná činnost," uvedla Pokorná. Podle ní mohou Antl se Štěchem požádat o přezkoumání tohoto rozhodnutí nadřízené Městské státní zastupitelství v Praze. Štěch uvedl, že se rozhodne příští týden po poradě s někdejším žalobcem Antlem, který je nyní v zahraničí. "Budu kolegovi Antlovi doporučovat, abychom takový krok udělali," uvedl Štěch. Podle něj je třeba využít všech možností ke korekci kontroverzní amnestie, kterou označil za hrubou chybu a špatný krok. 

Senátoři v žádosti, kterou adresovali žalobcům, uvedli, že Nečas by mohl být podezřelý z trestného činu, i kdyby jednal nedbalostně. Trestní oznámení na Nečase podala v minulosti také skupina lidí kolem miliardáře Karla Janečka. Podle nich mohl předseda vlády podpisem amnestie zneužít pravomoc nebo se dopustit trestného činu maření úkolu úřední osoby z nedbalosti. 

Skupina senátorů podala před časem Ústavnímu soudu návrh na zrušení části amnestie, ale neuspěla. Stejně tak žalobu na Klause pro velezradu Ústavní soud neprojednal a řízení zastavil.

Tagy: prezidentská amnestie

Zdroje: ČTK