Žalobci nařídili znovu prošetřit stavbu karlovarské arény

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Krajské státní zastupitelství v Plzni nařídilo znovu prošetřit podezřelé okolnosti stavby multifunkční arény v Karlových Varech. Vyšetřování stavby haly za více než miliardu korun bylo v březnu 2008 prý předčasně ukončeno.

Informovaly o tom ve středu TV Nova a Česká televize (ČT). 

Uvedly, že podle kritiků je hala předražená o víc než 300 milionů korun a hlavní odpovědnost podle těchto kritiků nese minulé vedení magistrátu města. "Zlodějny probíhaly i na odvozu zeminy," řekl Nově současný karlovarský zastupitel Jaroslav Fujdiar (hnutí O co jim jde?!). 

Bývalý karlovarský radní Martin Zeman (ČSSD) s názory oponentů nesouhlasí. "Jsem přesvědčený, že tato stavba byla velmi dobře hlídaná ze strany zástupce investora," řekl televizi Nova a dodal, že oním zástupcem byl odbor investic města. České televizi řekl, že, "zvlášť u KV arény, kde dopředu byla stavba kritizována, probíhalo vše korektně.

Proslulá "losovačka"

Náměstek primátora Jiří Kotek (Alternativa) je ale přesvědčený o tom, že stavba nebyla v pořádku od samého počátku. Ať už šlo o proslulou "losovačku" a přidělení zakázky po vlastní provedení a účtování některých stavebních prací. Ty byly podle Kotka předražené. 

"O otevření případu jsme požádali před nedávnem ministra vnitra Radka Johna a on nám přislíbil, že to udělá. Současný vývoj s tím tedy možná souvisí. Že se budeme stavbou arény zabývat, jsme měli v programu, s nímž jsme šli do komunálních voleb," řekl Kotek. 

Nedostatek důkazů

Přestože bylo vyšetřování kvůli nedostatku důkazů odloženo, krajské státní zastupitelství nyní nařídilo celou kauzu opět prošetřit. "Věc byla odložena předčasně na základě neúplně zjištěného skutkového stavu," řekl televizím plzeňský státní zástupce Martin Berka. 

Stavbu haly provázely skandály od samého počátku. Karlovarský magistrát musel za nestandardní losování v zakázce na stavbu zaplatit půlmilionovou pokutu. Nakonec halu postavilo sdružení firem Syner, Baustav a Metrostav, které bylo vylosováno jako poslední a před jehož výběrem byla nestandardní prodleva.

Hala byla otevřena loni v červnu. Byla to největší investiční akce města v jeho novodobé historii.

Zdroje: ČTK