Žalobci: Napadení Topolánka bylo pouze přestupkem

- Aktuality autor: red

Loňský útok na předsedu ODS Mirka Topolánka, který se stal po jeho mítinku v Hustopečích na Břeclavsku, nebyl trestným činem ale pouze přestupkem.

Řekl to v pondělí mluvčí Krajského státního zastupitelství v Brně Hynek Olma. Z útoku je obviněna čtveřice mužů. Těm policie prokázala jen to, že Topolánkovi nadávali a házeli po něm vejce. Kdo po šéfovi ODS hodil štěrk, který jej lehce poranil, se ale neví. 

Policie původně navrhovala, aby byla čtveřice obžalována z výtržnictví. Příslušný dozorový státní zástupce, s ohledem na zajištěné důkazy, ale rozhodl, že jde pouze o přestupek. 

Podle serveru Novinky.cz byl již případ předán Městskému úřadu v Hustopečích k dořešení. Při následném projednání přestupku hrozí každému ze čtveřice mužů nejvýše pokuta do 5000 korun. 

Topolánek byl napaden 21. srpna krátce po mítinku. Štěrk jej lehce poranil v obličeji. Hovořilo se o tom, že útok na něj byl objednán. Kdo stál v jeho pozadí, se ale nepodařilo zjistit.

"Pokud se na politika může házet šutrem a je to v pořádku, tak potom se tato země vyvíjí směrem, který není úplně správný," komentoval rozhodnutí Topolánek. Útok považuje za objednaný. Spíše než o spontánní akci šlo podle něj o organizovaný čin. "Jestliže vyšetřovatelé nejsou schopni dostat tyto lidi k soudu a ti lidé nemohou být odsouzeni, tak potom to vypovídá o našich vyšetřovatelích, státních zástupcích a soudech daleko více, než si vůbec dokážeme představit," poznamenal.

Už před jarními volbami do europarlamentu se stali terčem podobných útoků na několika mítincích lídři sociální demokracie. Po těch ovšem létala pouze vejce.

Tagy: ODS napadení vejce topolánek

Zdroje: ČTK