Žalobce chce u soudu s Vondroušem vyslechnout exprezidenta Klause

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Státní zástupce žádá předvolat bývalého prezidenta Václava Klause jako svědka k soudu s Pavlem Vondroušem, který loni na tehdejší hlavu státu vystřelil v Chrastavě na Liberecku z airsoftové pistole. Řekl to dnes Vondroušův advokát Jiří Vyvadil poté, co se seznámil s textem obžaloby. Hlavní líčení Okresní soud v Liberci nařídil na 6. června. Za násilí proti úřední osobě hrozí Vondroušovi od šesti měsíců do šesti let vězení.

Václav Klaus

Václav Klaus,zdroj: Profimedia.cz

Státní zástupce klade v obžalobě Vondroušovi za vinu, že na Klause sedmkrát vystřelil ze vzdálenosti méně než jednoho metru, přičemž nejméně čtyři rány zasáhly pravou paži prezidenta. Klaus podle žalobce utrpěl zhmožděniny kůže s mírným otokem a bolestivostí. K hlavnímu líčení předvolal mimo jiné Klause a muže z prezidentovy ochranky. Podle Vyvadila je téměř jisté, že soud na návrh obžaloby Klause skutečně předvolá. 

Vyvadil s tvrzením žalobce nesouhlasí a například namítá, že airsoftová pistole, kterou Vondrouš použil, není smrtící zbraň. "Je běžnou výbavou pro sportovce - fanoušky, kteří se jejím prostřednictvím odreagovávají: střílejí na sebe a hlásí zásahy. Je určena pro střelbu na osoby a jde o hru," dodal advokát. 

Státní zástupce podal obžalobu v polovině dubna. Šestadvacetiletý muž vystřelil na prezidenta loni v září při otevírání nového mostu v Chrastavě. Prezident procházel davem lidí, v němž byl i Vondrouš oblečený v maskáčích. Útočník zblízka na Klause několikrát vypálil z airsoftové pistole. Z místa pak odešel, aniž prezidentova ochranka zasáhla, a dokonce poskytl rozhovor novinářům. Prý chtěl svým činem upozornit na to, že politici nenaslouchají lidem. Klause si vybral proto, že ho považuje za jednoho z lidí, kteří stojí za současným špatným stavem České republiky. 

Střelec není mentálně v pořádku

Policie při vyšetřování dospěla k závěru, že se Vondrouš útokem na Klause dopustil výtržnictví. Státní zástupce ale právní kvalifikaci činu zpřísnil. Zamítl také žádost Vyvadila, aby trestní stíhání zastavil. 

Vondrouše také vloni v listopadu, kdy byl Klaus na návštěvě Rakouska, krátce zadržela tamní policie. Zatčen byl před vídeňskou budovou Rakouského průmyslového spolku, kde byla připravena prezentace Klausovy knihy. Vondroušovi také hrozila pětimilionová pokuta za to, že ve svém občasníku zveřejnil výpověď Klause k útoku v Chrastavě. Policie ale nakonec porušení zákona nezjistila. Vondrouš se také chystá vydat knihu, v níž chce mimo jiné zveřejnit své motivy k útoku na Klause

Kvůli incidentu v Chrastavě rezignoval ředitel hradní ochranky Jiří Sklenka a krajský státní zástupce začal dva členy policejní ochranné služby stíhat za porušení povinnosti strážní služby. Klaus ale jejich stíhání zastavil.

Tagy: střelba Chrastava

Zdroje: ČTK