Zákonodárci se budou zabývat změnou názvu kraje Vysočina

- Aktuality autor: red

Zákonodárci se budou zabývat ústavní předlohou, podle které by se změnil oficiální název kraje ze současného Vysočina na Kraj Vysočina.

Regionální zastupitelé poukazují na to, že úprava by měla vyřešit například problémy související s používáním názvu kraje při komunikaci s úřady veřejné správy. Předloha nyní doputovala do sněmovny.

Skutečnost, že Vysočina jako jediný region nemá v názvu slovo kraj, činí podle předkladatelů potíže při uzavírání smluv s obchodními partnery i občany kraje. Problematické je prý i oficiální pojmenování orgánů kraje, tedy hejtmana, zastupitelstva, rady i krajského úřadu. Název kraje lze snadno zaměnit s názvy řady firem a obchodních značek, tvrdí autoři předlohy.

Potíže s názvem kraje jsou i při posílání zpráv do datových schránek. Kraj má schránku "Vysočina" a končí v ní některé zprávy pro tamní katastrální úřad, píše se v důvodové zprávě. Současný oficiální název regionu někdy nerespektují ani soudy.

"Název Kraj Vysočina máme na razítkách, na logu i všech písemnostech. Změnou by bylo vše uvedeno do souladu," uvedl již dříve radní Vladimír Novotný. Podle ředitele krajského úřadu Zdeňka Kadlece upozorňují na nesoulad mezi oficiálním a v praxi užívaným názvem nejrůznější kontroly.

Předlohu nyní dostane k vyjádření vláda. Potom o ní budou rozhodovat zákonodárci.

Tagy: změna parlament zákonodárci Vysočina

Zdroje: ČTK