Zákonodárci chystají povolení adopcí homosexuálními páry

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Skupina zákonodárců z různých stran připravuje novelu, která by umožnila registrovaným partnerům či partnerkám osvojit si dítě svého protějšku. Novinářům to dnes řekla poslankyně ODS Jana Černochová. Věří, že se normu podaří prosadit ještě v tomto volebním období. 

Sňatky homosexuálů

Sňatky homosexuálů,zdroj: ThinkStock

"V Česku žije řada stejnopohlavních párů, které mají a vychovávají děti. Ty mají v rodném listě jen jednoho rodiče. Ten druhý, který je miluje, jakoby není," uvedla Martina Štěpánková z Platformy pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu (PROUD). Podle ní by po případné adopci mělo pak dítě oficiálně dvě matky či dva otce. Rodina by tak získala jistotu. Pokud by se totiž jednomu z rodičů něco stalo, nehrozilo by, že dítě skončí v ústavu. 

Kromě Černochové patří zatím k předkladatelům zákona i poslankyně Kateřina Klasnová (VV) či poslanec Viktor Paggio (LIDEM). Podporu by prý norma měla mít ale i u zákonodárců dalších stran. Trojice chce pro předložení do konce příštího týdne získat co nejvíce kolegů ze Sněmovny. 

Adopce schválily i mnohem konzervativnější státy

Černochová zdůraznila, že podobná úprava platí i v katolickém Španělsku, v Německu či v Británii. Chystaný návrh, který má umožnit registrovaným partnerům či partnerkám osvojit si dítě svého protějšku, označila poslankyně vládní ODS za minimalistický. Míní, že to je varianta, kterou je nyní Sněmovna schopna akceptovat. Novela adopce dětí z ústavů nepovoluje. Klasnová řekla, že si dovede představit, že by navrhovaná změna "mohla jít ještě dál". Obává se ale, že by nebyla politická vůle k jejímu prosazení. Podotkla, že předsudky vůči homosexuálním rodičům přetrvávají nejen v Parlamentu, ale v celé české společnosti. 

Proti zákonu o registrovaném partnerství, který se podařilo schválit až po několika pokusech a který platí od července 2006, vystupovali v minulosti konzervativci. Černochová řekla, že od řady svých spolustraníků z ODS má podporu, jiní nebudou vystupovat proti zákonu a některé o potřebnosti změny nepřesvědčí. 

S podobnou úpravou adopcí vlastních dětí jednoho z partnerů či partnerek přišel před nedávnem i Jiří Paroubek (LEV 21). Navrhuje ale změny v novém občanském zákoníku, který by měl platit od příštího roku. Skupina poslanců do kodexu nezasahuje. Podle nich by se jejich novelou poslanci mohli začít zabývat na zářijové schůzi Sněmovny. 

Orientace rodičů nemá vliv na orientaci dětí

Odpůrci adopcí pro homosexuály argumentují tím, že dítěti budou chybět tradiční mužské a ženské vzory a že ho život v takové rodině poškodí. Podle Paggia experti už prokázali, že sexuální orientace rodičů nemá na dítě žádný vliv. "Máme to podloženo výzkumy a vyjádřeními sexuologů či psychologů. Proč tedy odpírat dítěti oba rodiče? Není to hra o paragrafy, je to hra o život," uvedl poslanec.

Podle výsledků studií bývají děti z "duhových rodin" tolerantnější a v dospělosti pak sami se svým partnerem dokážou lépe komunikovat a dohodnout se na fungování domácnosti. Tradiční rozdělení mužských a ženských rolí totiž u nich doma mezi jejich rodiči neplatilo a na činnostech se domlouvali. 

Od pololetí 2006 do konce loňska uzavřelo registrované partnerství 1494 dvojic gayů a lesbických žen. Podle dostupných údajů se rozpadla asi desetina soužití.

Tagy: homosexualita adopce sňatky homosexuálů pokrok

Zdroje: ČTK