Zákon o třetím odboji prý adoruje terorismus. Vládní poslanci odešli ze sálu

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Schvalování zákona o uznání protikomunistického odboje ve sněmovně provázela vyhrocená atmosféra mezi vládními poslanci a KSČM, kterou rozpoutal projev bývalého šéfa komunistů Miroslava Grebeníčka.

Oleje do ohně přilil svým hodinovým projevem bývalý předseda komunistů Miroslav Grebeníček, podle něhož je norma "politickou adorací teroristických aktů minulosti" a aktéři třetího odboje byli "často byli dobrodruzi na hranici dospělosti". Koaliční poslanci na protest při jeho vystoupení, které označili za demagogické, opustili jednací sál. 

Semelové projev přerušilo bušení do lavic

Místopředseda hnutí Starostové a nezávislí Stanislav Polčák vzhledem ke komunistickým projevům požádal vicepremiéra Radka Johna, aby vláda urychleně projednala a předložila Nejvyššímu správnímu soudu senátní návrh na pozastavení činnosti KSČM.

Reagoval tak na projev komunistické poslankyně Marty Semelové, která koalici obvinila z deformování historie a legalizace terorismu. Vládní poslanci včetně členů kabinetu její projev přerušili bušením do lavic. "Tak jste si zaplácali," komentovala to Semelová.

Předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik nicméně stáhl z debaty další přihlášené komunistické zákonodárce. Učinil tak po rozhodnutí sněmovny, která na návrh předsedy poslanců ODS Petra Tluchoře schválila, že zákon o třetím odboji v prvním čtení projedná, i kdyby měla jednat do noci.

Tagy: zákon komunisté KSČM grebenicek

Zdroje: ČTK