Zákon o protikomunistickém odboji je paskvil, zuří komunisté

- Aktuality autor: red

Komunisté se ve sněmovně pustili do kritiky zákona o protikomunistickém odboji, který je ve druhém čtení. Označili jej za paskvil a navrhli jeho zamítnutí. Koaliční poslanci vesměs opustili sál. Jeden ze spoluautorů předlohy Marek Benda (ODS) nazval její kritiky "poststalinskými poskoky komunistické strany".

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

"Jde o to odvrátit pozornost od problémů této země," komentovala předlohu Marta Semelová (KSČM). Místopředseda komunistů Stanislav Grospič poukazoval na to, že zákon předložila koalice v době, kdy se zvyšují ceny řady komodit, zvýší se daň z přidané hodnoty a čtyři pětiny lidí nesouhlasí s kroky kabinetu. Vláda podle něho chce glorifikací svých hrdinů, které si musí vytvořit a zaplatit z vyšších daní, odvést pozornost od současné situace.

"Navrhovaný zákon o protikomunistickém odboji je plivnutím do tváře všech poctivých lidí," prohlásil Grospič. Podle něho šlo o rozvracení státu placené západními centrálami.

Účastníci odboje mají dostat 100.000 Kč

"Nenechám se zatáhnout do této diskuse s poststalinskými poskoky komunistické strany. Ať jsem za to klidně žalován na imunitním výboru," reagoval ve faktické poznámce Benda. "Lžete si o minulosti, jak chcete," dodal.

Podle předlohy dostanou účastníci protikomunistického odboje ocenění 100.000 korun, pozůstalí po nich pak poloviční částku. V případě, že by měli odbojáři podprůměrný důchod, byl by jim podle předlohy dorovnán na průměrný. Sněmovna předlohu s největší pravděpodobností schválí.

Komunisté ostře kritizovali zákon už při prvním čtení. Hrozili stížností k Ústavnímu soudu.

Tagy: zákon komunisté parlament

Zdroje: ČTK