Zákon o hazardu zákaz cenzury neporušuje, rozhodl Ústavní soud

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 22. 2. 2017 14:03) - Aktuality autor: roj

Senátoři se svou stížností na zákon o hazardních hrách u Ústavního soudu neuspěli, soudci ho ponechali v současném znění. Ministerstvo financí tak může dál nutit poskytovatele připojení blokovat stránky uvedené v seznamu nepovolených internetových her. O cenzuru se v tomto případě podle soudu nejedná. S rozhodnutím nejsou spokojeni odpůrci blokování internetu. 

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

Podle ústavního soudce zpravodaje Jaromíra Jirsy sporná ustanovení nemají nic společného s cenzurou. "Jde o naprosto legitimní, ve světě běžnou úpravu," uvedl Jirsa. Poukázal na problematické aspekty internetových her a hazardu obecně, například z hlediska daňových úniků, kriminality, ale i závislostí. "Je to riziková zábava," konstatoval Jirsa, podle nějž je pochopitelné, že stát přijímá opatření proti nepovoleným hrám.

Zákon podle nálezu vychází ze skutečnosti, že oproti kamenným provozovnám je hazard na internetu podstatně hůře kontrolovatelný i nebezpečnější. "A to již tím, že se k internetovým hrám při absenci účinné regulace lze připojit v podstatě odkudkoli, mohou se jich účastnit snadno i děti nebo patologičtí hráči, hry probíhají rychleji a jde v nich o vyšší částky," stojí v nálezu.

Podle mluvčího ministerstva Michala Žurovce dal soud za pravdu jeho úřadu, který od počátku ujišťoval, že navržený způsob blokace je užíván v 18 unijních zemích a jeho jedinými cíli jsou ochránit hráče a legální provozovatele, omezit daňové úniky a ochrana mladistvých.

Ministerstvo bude před zahájením každého správního řízení žádat nelegálního provozovatele o sjednání nápravy. Provozovatele na seznam nepovolených internetových her zařadí až v nejzazším případě, doplnil. Zatím je seznam prázdný, probíhají správní řízení, která musí předcházet případným sankcím.

Ústavní soudci zdůraznili, že proti zařazení na "blacklist" i proti dalším sankcím se provozovatelé her mohou bránit správní žalobou. Pojistek je dost, míní Jirsa, podle něhož není důvod k obavám ze zneužití zákona.

Podle senátorů je v normě nedostatečně vymezeno, kdo je poskytovatelem připojení k internetu a co by měl přesně technicky splnit, například zda má blokovat konkrétní adresu s nepovolenou hrou, nebo celou domovskou stránku. "Ponechme výklad pojmů na správních orgánech a především na soudech," řekl Jirsa.

ÚS se problematikou zabýval od léta. Pod návrhem je podepsaných 22 senátorů, iniciátorkou byla Veronika Vrecionová (ODS), nikdo z nich se vyhlášení nezúčastnil. Proti právní úpravě se postavili i Piráti a některá oborová sdružení.

"Respektuji toto rozhodnutí, přestože si nemyslím, že je správné. Společně s kolegy jsme udělali maximum možného, aby internet zůstal svobodným prostorem," sdělila k rozhodnutí soudu Vrecionová. Téma by podle ní měli zohlednit voliči v podzimních sněmovních volbách.

Nový zákon o hazardu platí od 1. ledna. Na trh mohou na jeho základě vstoupit zahraniční loterijní společnosti, které byly dosud považovány za nelegální. Firmy musí zastavit provoz, vyplatit hráče, upravit software a pak teprve požádat ministerstvo o licenci.

Po měsíci účinnosti zákona úřad informoval, že se z trhu stáhlo 44 zahraničních loterních firem s 55 webovými stránkami v češtině. Představovaly asi 90 procent objemu nepovoleného internetového hazardu. Další usilují o získání licence.

Tagy: Česko domácí Ústavní soud boj s hazardem sázky a hazard

Zdroje: ČTK