Zakázky na Opencard byly zadávány i po zastavení projektu

- Aktuality autor: red

Pražský magistrát zadával další zakázky spojené s Opencard i v době, kdy byl rozvoj projektu pozastaven. Vyplývá to z údajů, které město zveřejnilo na středečním jednání komise pro Opencard.

Například zakázka, která má převést magistrátní zaměstnanecké karty na opencard, byla zadána loni v listopadu, tedy v době, kdy magistrát dostal výsledky prvního auditu. Magistrát na jednání argumentoval tím, že zakázka nemá přímou souvislost s projektem a nezadával ji odbor informatiky. 

Zakázku podle náměstka primátora Milana Richtra (ODS) vyhlásil odbor hospodářské správy, který je přímo podřízen řediteli magistrátu. V řízení bez uveřejnění pak byla vybrána firma Eltes, která nabídla cenu deset milionů korun.

Firma Eltes přitom už v březnu loňského roku pro město za 833000 korun vypracovala návrh na využití karty jako zaměstnaneckého průkazu. Stejná firma tedy nejprve převedení zaměstnaneckých karet navrhla a pak získala zakázku i na realizaci svého návrhu. 

Richter, který projekt převzal 1. února, uvažuje, že zakázku zruší. Kvůli uzavřené smlouvě to ale asi nebude tak jednoduché. 

Na středečním zasedání komise také zaznělo, že město s firmou Haguess, která je hlavním dodavatelem projektu a s kterou má město nevýhodné smlouvy, jedná prostřednictvím právníků. Ani bývalý náměstek Rudolf Blažek (ODS), ani nyní Richter se prý se zástupci Haguess nikdy nesetkali. 

Město navíc už několik týdnů tvrdí, že se s firmou Haguess dohodlo na změně nevýhodných licenčních podmínek. Podle účastníka středečního jednání ale předběžnou dohodu za město podepsal bývalý ředitel odboru informatiky Václav Kraus, který v polovině ledna opustil magistrát, a za Haguess ředitel Petr Stránský, který prý nemá pravomoc za firmu rozhodovat. "Dokud smlouvu neuvidím podepsanou, nevěřím tomu," řekl zastupitel Karel Březina (ČSSD), který se jednání účastnil. 

Magistrát rovněž na jednání prezentoval srovnání Opencard s jinými projekty ve srovnatelných světových metropolích. "Ukázalo se, že ani Vídeň nebo Berlín takové karty nepoužívají. Jediným městem v Evropě, kde taková karta funguje, je Londýn, ale tam to neprovozuje město. Prostě karta, kterou by město dotovalo ze svého, ve srovnatelném městě v Evropě v současnosti není," poznamenala zastupitelka a členka komise Petra Kolínská (SZ). 

Kritizovaný pražský projekt Opencard už zkoumaly tři prověrky. První vyčíslila dosavadní náklady na 888 milionů korun, příjmy byly ale nulové. Auditoři také poukázali na řadu chyb při řízení projektu nebo na nevýhodné smlouvy, které město uzavřelo s firmou Haguess. Některé závěry se ale liší, jeden posudek se domnívá, že Praha porušila zákon o veřejných zakázkách, druhý toto tvrzení vyvrací. Praha se v současnosti chce pokusit projekt zachránit, jedná například o vstupu bankovního partnera.

Tagy: Praha magistrát průšvih opencard

Zdroje: ČTK