Zahraniční tisk tleská Schwarzenbergovi kvůli jeho varování před Zemanem

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Po pádu komunistických režimů ve východním bloku a jeho přechodu k demokracii ztratila svobodná společnost schopnost vycítit nebezpečí od radikální pravice i levice. Připomínat minulost tak může být prostředkem jak nejen Česko uchránit před jejím opakováním. V komentáři k názorům bývalého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga na prezidenta Miloše Zemana to dnes napsal rakouský deník Der Standard. 

Karel Schwarzenberg

Karel Schwarzenberg,zdroj: Isifa.com

Schwarzenberg v rozhovoru pro nedělní vydání rakouského listu Kleine Zeitung označil instalování Jiřího Rusnoka do funkce předsedy vlády proti vůli parlamentu za Zemanovo "sahání po moci". "Zeman je prvním prezidentem přímo zvoleným občany a myslí si, že mu to automaticky dává větší pravomoci. Tvrdí, že se přísně drží ústavy, není ale prý vázán jejími zvyklostmi," uvedl exministr. Tuto čistě formální interpretaci ústavy podle něj využili k uchopení moci už nacisté v Německu v roce 1933 a komunisté v Československu v únoru 1948. 

Schwarzenbergova historická paralela vyvolala v Česku řadu kritických reakcí. Podle prezidentova kancléře Vratislava Mynáře takový výrok vůbec nepatří to slušného politického slovníku a místopředseda ČSSD Michal Hašek bývalého šéfa diplomacie vyzval, aby přestal poškozovat pověst ČR a za svá vyjádření se občanům a Zemanovi omluvil. 

Podle komentátora Standardu Paula Lendvaie byla ale na místě. "Po rozpadu východního bloku a tak úspěšně se jevícím přechodu k demokracii udusil pocit bezpečí ve svobodné společnosti veškerý smysl pro vnímání nebezpečí od extrémní pravice a levice," soudí komentátor v článku nazvaném "Schwarzenbergovo varování". 

"Krize Evropské unie a neschopnost demokraticky legitimních vlád zkrotit moc globálního trhu oslabily ve starých i nových členských zemích důvěru v demokratické instituce a daly impulz extremistům z Řecka a Francie až po Anglii a Itálii. Na tomto pozadí může být Schwarzenbergovo připomínání minulosti jedním z prostředků jak nejen Česko uchránit před jejím opakováním," konstatuje Der Standard.

Tagy: zahraniční tisk Zemanova vláda

Zdroje: ČTK