Zahraniční novináře šokovala Babákova rasistická slova o ministru financí

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Za šokující či diletantský považují oslovení zahraniční novináři žijící v Praze nedělní výrok poslance Věcí veřejných (VV) Michala Babáka o Židovi a státní kase. Pokud by se něco takového stalo v západní Evropě, politik by musel rezignovat, nebo alespoň odejít ze strany, domnívají se zpravodaj BBC v Praze Rob Cameron a dopisovatel německého listu Die Welt v Praze Hans-Jörg Schmidt. Korespondent španělské agentury EFE Gustavo Monge Babákova slova označil za populistická, laciná a drzá.

Michal Babák

Michal Babák,zdroj: isifa/MAFRA/PETR TOPIČ

Babák v neděli v České televizi mluvil o postoji strany ke splacení dluhu nového ministra financí Jana Fischera, na druhou stranu se netajil antipatiemi k jeho předchůdci Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) "Nehledejte v tom žádné rasistické narážky, ale žádný Žid nemůže být pro státní kasu horší než pan Kalousek," prohlásil. Na svém výroku nic špatného nevidí. 

"Řekl bych, že v Británii po takovém výroku by poslanec už vzal všechno zpět a omluvil se, nebo by už rezignoval - nebo by dostal padáka," napsal Cameron, podle něhož podobná slovní zásoba nepatří do evropské politiky a používají ji pouze extremistické strany. "Považuji to za důkaz diletantismu a politického zoufalství," dodal. 

Podobně tvrdý byl ve své reakci Schmidt. Babákova slova označil za šokující, politik by za ně prý měl být přinejmenším okamžitě vyloučen z poslaneckého klubu strany, "pokud VV nechtějí ve volební kampani získávat potenciální voliče z pravicově extremistického okraje". 

Babákovy výroky neodpovídají úrovni člověka, který jako politik má usilovat hlavně o společné dobro a sociální smír, řekl Monge. "Byly netaktní, populistické a drzé. Prostě laciné. Domnívám se, že do české politické scény se dostalo v poslední době hodně kariéristů, kterým jde především o osobní zbohatnutí, a podle toho se chovají," prohlásil. Babákova kauza se však podle něj neodehrává v izolaci. Ministr financí nepřehledným financováním kampaně ponoukal ke kritice, ale ne tak laciné a ironické, míní. Ve Španělsku by podobné výroky vyvolaly vlnu odporu, ale asi by "nepadaly hlavy", dodal Monge. 

Podle šéfky poslanců Věcí veřejných Kateřiny Klasnové strana nechystá vyloučení Babáka z poslaneckého klubu. Kontroverzním výrokem, který prý Babák dostatečně vysvětlil, by se mohla zabývat, pokud to navrhne některý ze straníků. 

Poslanec už v neděli prohlásil, že na výroku trvá a nevidí na něm nic rasistického. Slovo Žid podle něho není urážka, i on prý má židovské kořeny. "Zamyslet nad sebou by se měli spíš ti, kteří toto slovo automaticky za urážku považují. Já jsem pouze vyzvedl obecně známou vlastnost a totiž umění velmi dobře zacházet s penězi, která je Židům historicky vlastní, což koneckonců známe i z anekdot - stejně tak jsem mohl říct Polák nebo jezevčík," uvedl Babák. Dnes uvedl, že podle něj i řada ortodoxních Židů nepovažuje výrok za urážlivý. "Výrok byl navíc jednoznačně mířen proti Miroslavu Kalouskovi a jeho vedení ministerstva financí," dodal. 

Podle Federace židovských obcí v ČR ale Babákovo vyjádření odráží staré antisemitské stereotypy, dále radikalizuje politickou scénu a podněcuje protižidovské předsudky v české společnosti. "Takovýto způsob oslovování voličské základy jednoznačně odpovídá postojům extrémistických stran," stojí také v dnešním prohlášení organizace. 

Podle Schmidta se v Česku s podobnými slovními výpady, na něž je Německo zvláště citlivé, nakládá překvapivě volně. V zemi podle novináře, který připomíná také dřívější výrok o noci dlouhých nožů, je otevřený antisemitismus vidět jen zřídka, ale existuje zde pod povrchem.

Tagy: Věci veřejné rasismus antisemitismus ubohost

Zdroje: ČTK