Záhadná nemoc HFMD, která letos usmrtila 64 dětí, se blíží k objasnění

- Aktuality autor: Michal Polák

Kambodžští zdravotníci našli zřejmě první klíč k vysvětlení úmrtí šesti desítek dětí se symptomy, jejichž příčina zůstávala dosud neznámá. Pasteurův ústav v Kambodži našel ve většině zkoumaných vzorků enterovir 71, který vyvolává u dětí onemocnění postihující ruce, nohy a ústa (HFMD), často s neurologickými komplikacemi.

V Kambodži v minulých třech měsících zemřelo 64 dětí na nemoc, která začínala neurologickými potížemi a postupně napadla plíce. Lékaři nebyli schopni určit zdroj onemocnění.

Laboratořemi Pasteurova ústavu prošly vzorky odebrané od 24 pacientů a 15 z nich bylo na enterovir 71 pozitivních. "Tyto výsledky poskytují vysvětlení. V úterý a ve středu budeme mít k dispozici další testy," sdělil stanici CNN šéf virologického oddělení ústavu Philippe Buchy.

Světová zdravotnická organizace (WHO) je zatím ale opatrná. Ani tento výsledek podle ní ještě plně nevysvětluje mechanismus vzniku a šíření onemocnění.

Nemoc se pravidelně vrací

HFMD se v asijských zemích objevuje v pravidelných intervalech, poprvé zasáhla větší počet lidí v Bruneji v roce 2006, v Číně udeřila o dva roky později.

Doktor Beat Richner, který ošetřuje nemocné Kambodžany, řekl, že přes prokázaný výskyt EV71 se mohly na úmrtí dětí podílet ještě jiné faktory. Jeho nemocnice Kantha Bopha přijala 66 nemocných dětí ve věku od dvou do tří let. Až na dvě všechny zemřely na zatím nevysvětlené neurologické a dýchací komplikace. "Těsně před smrtí měly všechny zcela rozpadlé plicní sklípky," řekl Richner. Nevylučuje, že se na komplikacích mohl podílet jed.

I kdyby se potvrdilo, že jednoznačnou příčinou je nákaza EV71, léčbu to nijak neusnadní, protože pro infekce způsobené tímto virem účinná látka neexistuje. Dostupná není ani vakcína.

Dospělý organismus se viru ubrání

U lehčích případů způsobuje EV71 symptomy podobné nachlazení kombinované s průjmem a vyrážkou na rukou, nohou a kolem úst. V těžkých případech se ale začne v mozku hromadit tekutina, což vede k ochrnutí a smrti. Organismus dospělého se na rozdíl od dětského většinou viru ubrání.

Richner, který většinu nemocných dětí ošetřoval, řekl, že měly zánět mozku. Kritizoval WHO za to, že aniž vysvětlila fakta, poskytla zneklidňující informace sdělovacím prostředkům. "WHO roztroubila do světa, že se v Kambodži objevila nová tajemná smrtící nemoc. V Kambodži to vyvolalo zbytečnou paniku," řekl. V červnu prý jeho klinika přijala jenom 34 dětí s neobjasnitelnými symptomy, což je vzhledem k 75.000 dětských pacientů ošetřovaných ambulantně a 16.000 hospitalizovaných zlomek.

Pieter van Maaren z WHO se však bránil. Řekl, že to byl právě Richner, kdo v dopise zaslaném vládě situaci popsal jako velmi vážnou. "WHO o nemoci nezveřejnila žádné jiné informace než ty, které jsme vydali spolu s ministerstvem zdravotnictví," řekl van Maaren.

Tagy: nemoc Kambodža vysvětlení

Zdroje: ČTK