Žádný jiný Evropan si nenosí domů tolik práce jako Čech

ANKETA - Aktuality autor: Alina Holušová

Nikde v Evropě se nepracuje tolik mimo standardní dobu jako v Česku. Až 70 procent tuzemských zaměstnanců malých a středních firem si nosí práci domů. Jinde v Evropě je přitom lidí pracujících přesčas o deset procent méně, jak vyplývá z průzkumu, který firma Microsoft uspořádala ve 13 evropských státech. 

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

 V Česku se ankety zúčastnilo 500 českých podniků s maximálním počtem 250 zaměstnanců. 

Pro většinu dotázaných je hlavním důvodem to, že mají moc práce. Téměř pětina Čechů uvedla, že v kanceláři nemají klid na práci, v jiných zemích to je jen osm procent. Více než polovina pracovníků přitom potřebuje mobilní technologie, aby svou práci lépe zvládli.

"Na dotaz, kde jsou nejefektivnější, uvedla jen necelá třetina pracovníků kancelář. Řada lidí se lépe soustředí či vymýšlí nové věci například doma, na setkáních se zákazníky nebo těsně před spaním. Zaujalo mě, že téměř třetina Čechů využívá cestu do práce, to je nejvyšší číslo ze všech zúčastněných zemí," uvedl ředitel pro malé a střední podniky, Microsoftu Martin Tolar.

Zhruba tři čtvrtiny lidí v českých malých a středních firmách by uvítaly zavedení technologií, které umožňují vzdálený přístup k dokumentům respektive spolupráci s kolegy na dálku, 63 procent pak práci z domova.

"Tento trend potvrzuje i naše zkušenost se službou Office 365, která přináší snadnou práci s dokumenty Office na jakémkoliv zařízení a umožňuje online spolupráci s kolegy i zákazníky. V současnosti již máme na českém trhu několik tisíc zákazníků z řad středních a menších firem a toto číslo stále roste," podotkl manažer divize MS Office Martin Hruška.

Menší firmy, které dokážou využívat moderní technologie, rostou podle údajů Microsoftu až o 15 procent rychleji než ostatní.

Tagy: statistika Česko práce pruzkum domov ČR

Zdroje: ČTK