Žádné další snižování dluhu nečekejte, vzkazuje Merkelová do Řecka

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 31. 1. 2015 12:29) - Aktuality autor: str

Řecko z eurozóny nepustíme, míní eurokomisař pro finanční záležitosti, daně a cla Pierre Moscovici společně s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Dluhy se platí, vzkazují Řekům. 

Německá kancléřka dluhy neodpustí

Německá kancléřka dluhy neodpustí,zdroj: Profimedia.cz

"Soukromí věřitelé již dobrovolně odstoupili, banky se již vzdaly miliard na půjčkách Řecku," prohlásila zcela rezolutně německá kancléřka. Řecko již v minulosti po dohodě s věřiteli umazalo 100 miliard eur svého dluhu. Ačkoli je země zadlužená kritickou mírou v rozsahu 175 procent hrubého domácího produktu, kancléřka dle svých slov "nevidí žádné oddlužení pro Řecko".

Merkelová tak dopředu reaguje na sliby nového řeckého premiéra Alexise Tsiprase z předvolební kampaně o smazání části řeckého národního dluhu. Přislíbila solidaritu jak s Řeckem, tak s jinými zeměmi, které jsou postiženy krizí. Trvá však na reformách a úsporných opatřeních.

Na konto Tsiprasových slibů o zvýšení minimální mzdy se vyjádřila diplomaticky ve smyslu, že na konkrétní kroky teprve čeká. Sám Tsipras má na první únorový týden naplánovanou cestu do Itálie a Francie. Obě země mají socialistickou vládu a dá se tak očekávat, že řeckého premiéra přinejmenším nepřímo podpoří. Ministr financí Řecka Janis Varufakis se ve stejném týdnu chystá do londýnské, pařížské a římské metropole vyjednávat o podmínkách restrukturalizace řeckého dluhu.

Spekuluje se o tom, že by Řecko mohlo v důsledku finančního kolapsu opustit eurozónu. To si ale nikdo nepřeje. "Musíme se těmito otázkami zabývat klidným, mírumilovným a vyrovnaným způsobem. Tato (nová) vláda musí přesně říci, co má v úmyslu udělat," uvedl Moscovici, který má finance v rámci Evropské komise na starosti.

Merkelová se mezitím sešla s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem na neformální večeři. Ze strany Německa a dalších klíčových věřitelů panuje obava, že by Francie mohla využít nástupu levice v Řecku. Země galského kohouta dlouhodobě žádá evropské partnery o zvýšení investic na podporu tamní hospodářství. To je nevyhnutelně spojováno s dalším zadlužováním země.

Jasně signálem Tsiprase a jeho ministra financí Varufakise však je jasný vzkaz šéfovi Euroskupiny Jeroenu Dijsselbloemovi o tom, že odmítají stávající program pomoci, který vyprší 28. února. Navíc odmítli oficiálně přijímat představitele trojky klíčových věřitelů v podobě Evropské unie, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu.   

 

Tagy: dluhová krize Německo eurozóna Řecko

Zdroje: ČTK