Zadlužené Řecko má spasit obránce eura Papadimos. Čeká se dlouhá debata

- Aktuality autor: Danica Klein

Nového řeckého premiéra Lukase Papadimose dnes čeká první vážná zkouška fungování jeho reformní vlády. Premiér před poslanci přednese programové prohlášení, které musí v následné bouřlivé debatě obhájit.

Rozprava bude trvat zřejmě až do středy, kdy bude parlament hlasovat o důvěře. Tu by měl Papadimos díky podpoře převážné většiny zákonodárců bez problémů získat, poté ale bude muset vláda urychleně jednat, aby od EU získala přislíbenou finanční pomoc, která je pro stát životně důležitá.

Demonstrace v den výročí

Kabinet v Aténách musí v následujících týdnech přesvědčit eurozónu, aby z celkových 110 miliard eur finanční pomoci uvolnila poslední splátku ve výši osmi miliard. Peníze měli Řekové dostat už před měsícem, ale jejich vyplacení se zdržuje, protože věřitelé dosud nedostali záruky, že Atény budou plnit svou část dohody o oddlužení. Pokud Řecko splátku nedostane do půli prosince, stát kvůli platební neschopnosti zkrachuje.

Papadimos by měl se zástupci trojice věřitelů z Mezinárodního měnového fondu, Evropské centrální banky a Evropské unie jednat už ve čtvrtek, nejistotu ale do plánu vnáší chystaná masová demonstrace. Právě ve čtvrtek se totiž mají v centru řecké metropole sejít desítky tisíc lidí, aby daly najevo nesouhlas s protikrizovými opatřeními - demonstrace v den výročí studentského povstání z roku 1973 má být jednou z největších za poslední měsíce a setkání politiků by mohla logisticky zkomplikovat.

Bouřlivá parlamentní debata, jež se čeká po představení programu nové vlády, nebude přes očekávaný výsledek jen formalitou. Dnes to ukázal například šéf konzervativců z Nové demokracie (ND) Antonis Samaras, který prohlásil, že jeho strana už nebude hlasovat pro žádná další úsporná opatření. Navíc odmítl podepsat písemný závazek ke schválení úspor, který po Řecku žádá eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn - podle Samarase musí stačit ústní souhlas.

Tagy: demonstrace krize debata

Zdroje: ČTK