Začíná soud s dvěma brutálními vrahy z Bělé pod Bezdězem

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Krajský soud dnes začal projednávat případ loňské vraždy v Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku. Dva muži podle žaloby brutálně zmlátili a zkopali pětapadesátiletého muže. Poté mu zasadili několik bodných ran do obličeje a uřízli mu levé ucho. Tělo podle státního zástupce zabalili do prostěradla, naložili na kárku a ukryli v potoce. Podezřelí před soudem svalují vinu jeden na druhého. Hrozí jim až 20 let vězení nebo výjimečný trest.

Vražda se podle obžaloby stala loni v prosinci. Přesné datum se policii nepodařilo zjistit, tělo bylo v potoce nalezeno až na konci letošního ledna. Jedenadvacetiletý Jan Švejda a padesátiletý Petr Borč měli podle obžaloby se svojí obětí popíjet alkohol doma u staršího z obžalovaných. Jeden pak staršího muže napadl a druhý se k němu údajně přidal. "Poté mu zasadili několik ran do tváře a odřízli levé ucho. Ten důvod může být jednak v osobnostech obžalovaných, jednak v eventuálním požití alkoholu a vzniku nějakého incidentu," řekl novinářům státní zástupce Tomáš Milec. Motiv tedy zatím není známý.

Muž při napadení utrpěl zlomeninu žeber, krvácení do mozku a další zranění, kterým ještě v bytě podlehl. Kvůli brutalitě útoku je podle Milce případ posuzován v nejpřísnějším odstavci. Soud ještě bude například vyslýchat znalce a některé obyvatele z Bělé pod Bezdězem. Rozsudek by mohl padnout ve čtvrtek.

Obžalovaný nařízl ucho oběti

Oba muži svalují vinu jeden na druhého. Švejda při své dnešní výpovědi uvedl, že přišel do bytu poslední. Dva zbývající muži se už podle něj hádali nejspíš kvůli penězům. "Mlátil ho hlava nehlava. Chtěl jsem tomu nějak zabránit, ale hrozně jsem se bál," řekl soudu Švejda. 
Útok podle něj trval asi deset minut. Když muž přestal dýchat, odvezli tělo do potoka, kde jej zakryli rákosím a dřevem. Před soudem popsal, že druhý obžalovaný nařízl ucho oběti, které pak od těla odtrhl kleštěmi.

Borč ale tvrdil opak. Podle něj útočil jen Švejda. Soudu řekl, že muže napadl se slovy "nebudeš okrádat mého kamaráda". Borč údajně často oběti půjčoval peníze. Obžalovaní se v podstatě shodli pouze na tom, že oběť seděla v křesle a útoku se nebránila.

Loni se ve Středočeském kraji stalo 24 vražd, kriminalisté všechny objasnili. Případ z Bělé pod Bezdězem je posledním případem loňského roku.

Tagy: soud trest vražda

Zdroje: ČTK