Žáci 180 škol jdou volit nanečisto

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Ve čtvrtek si žáci na více než 180 středních školách zkusí, jak by hlasovali v blížících se krajských volbách. Startuje druhý ročník studentských voleb, které v rámci osvětového programu Jeden svět na školách organizuje společnost Člověk v tísni. Projekt má zvýšit zájem mladých o politiku, před volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2010 jej ale tvrdě kritizovali hejtmani z řad ČSSD. Nyní kraje volby vítají. Výsledky budou známy už v den konání.

Školy se k volbám přihlašovaly dobrovolně, dobrovolná je i účast studentů. "Na volebních lístcích je seznam politických stran, hnutí a koalic kandidujících ve volbách do zastupitelstev krajů, které proběhnou 12. a 13. října 2012. Pražské školy obdržely volební lístky pro Středočeský kraj, protože Praha ve volbách do zastupitelstev krajů nefiguruje a své zastupitele bude volit až za dva roky ve volbách komunálních," sdělili organizátoři.

Kromě hlasovacích lístků dostaly školy i informační texty o volebním systému v České republice a o pravomocích a financování krajů. Kantorům byly také nabídnuty kurzy, kde by se naučili, jak zařazovat aktuální politická témata do výuky.

"Nápad zúčastnit se voleb nanečisto vzešel od samotných studentů. Školní studentská rada, kde má každá třída svého zástupce, rozhodla, že se do projektu přihlásí. Mě pak požádali, abych se stala garantem a naši školu oficiálně přihlásila," popsala důvody zapojení do projektu učitelka kladenského gymnázia Jitka Přibilová, která učí základy společenských věd.

ČSSD se proti volbám "nanečisto" postavila

Výsledky budou známy ještě v den studentských voleb. Učitel, který bude mít volby na škole na starosti, se po zadání hesla dostane do elektronického formuláře se seznamem kandidujících stran, kam vyplní výsledky za svou školu. Ty poté zpracuje agentura Millward Brown.

Studentské volby podpořila i Rada Asociace krajů. Hejtmani tvrdí, že se nemají čeho bát a z výsledků mapování názorů mladých lidí obavy nemají. Proti volbám nanečisto se přitom v roce 2010 před volbami do Sněmovny ostře postavila ČSSD s tím, že projekt by mohl zasáhnout do předvolební situace.

Studenti tehdy dali nejvíce hlasů straně TOP 09, následovala ODS. Na pomyslném třetím místě skončily Věci veřejné (VV). ČSSD figurovala na sedmém místě, když ji přeskočila ještě Česká pirátská strana, Dělnická strana sociální spravedlnosti a Strana zelených.

Tagy: žáci zkouška

Zdroje: ČTK