Záchranná akce slovenského turisty stála život jednoho záchranáře

- Aktuality autor: Michal Polák

Při akci na záchranu slovenského turisty, který už v sobotu zapadl do ledovcové pukliny v rakouských Alpách, dnes jeden záchranář zemřel a další dva utrpěli zranění. Informovala o tom agentura APA.

Vrtulník, kterým na pomoc Slovákovi letěli záchranáři, zřejmě nezvládl přistávací manévr. Jeden záchranář se poranil těžce a svým zraněním podlehl, další má dvě zlomeniny, třetí se prý zranil jen lehce. Pilota, který platí za zkušeného, dnes odpoledne vyslechla policie.

Pětatřicetiletý slovenský turista se v oblasti Venediger Gruppe ve východním Tyrolsku v sobotu zřítil do hloubky asi 40 metrů a pak ho ještě zasypal stržený sníh. Horské službě se k němu nepodařilo dostat už v sobotu, do záchranné akce se proto znovu pustila dnes ráno. Podle portálu regionews.at není pravděpodobné, že by muž pád přežil, oficiální informace o jeho stavu ale nejsou.

Slovenský policista byl jedním z osmičlenné skupiny, která vystoupala na vrchol štítu Gross Venediger. Při sestupu se alpinisté podle agentury APA rozdělili, pět sjelo na lyžích, tři sestupovali pěšky bez uvázání na laně. Krátce po poledni se muž propadl v navátém sněhu a zřítil se do ledovcové trhliny. Ta se zhruba po deseti metrech zužuje natolik, že záchranáři mohou postupovat dál jen s pomocí speciálního vybavení. To je ale velmi zdlouhavé, poznamenala rakouská agentura.

Tagy: smrt záchranáři turista alpy

Zdroje: ČTK