Zachránce židovských dětí Winton obdrží od Zemana Řád Bílého lva

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Nicholas Winton, hrdina a zachránce stovek židovských dětí, slaví dnes 105. narozeniny. Kromě narozeninových darů dostane také jedno významné ocenění z rukou českého prezidenta Miloše Zemana, a to nejvyšší státní vyznamenání Řád Bílého lva. Předání proběhne při Wintonově návštěvě Prahy, na kterou byl pozván hlavou ČR.

Sir Nicholas Winton

Sir Nicholas Winton,zdroj: Getty Images

Řád by měl být Wintonovi předán u příležitosti oslav vzniku samostatného Československa 28. října. 

Skromný Brit zorganizoval těsně před vypuknutím druhé světové války převoz 669 československých židovských dětí z tehdejšího nacistického protektorátu Čechy a Morava do Británie. Zařizoval jim doklady a přijetí v britských rodinách. 

První vlak s židovskými dětmi odjel z pražského hlavního nádraží v květnu 1939. Celkem se podařilo odvézt 669 dětí, jejichž rodiny za války z velké části zahynuly. Vlak, který měl odjet z Prahy 1. září 1939 s 250 dětmi, již nacisté vypravit zakázali. 

O Wintonových zásluhách veřejnost dlouho nevěděla. Pomohla je zveřejnit historička holokaustu Elisabeth Maxwellová. Do povědomí veřejnosti se pak dostal, když o něm v roce 1988 natočila televize BBC dokument a on se ocitl ve studiu s lidmi, které zachránil. 

Jeho dcera Barbara Wintonová nyní napsala knihu If it's not impossible ... The Life of Sir Nicholas Winton (Jestliže to není nemožné... Život sira Nicholase Wintona), která bude dnes představena při oslavě narozenin jejího otce. Titul biografie naráží podle Wintonové na motto jejího otce "Jestliže něco není nemožné, musí být způsob, jak to udělat". 

Winton byl oceněn řadou britských i českých vyznamenání. Byl povýšen do šlechtického stavu, v roce 1998 mu tehdejší prezident Václav Havel udělil řád Tomáše Garrigua Masaryka a v roce 2010 dostal od bývalého britského premiéra Gordona Browna medaili Hrdina holokaustu. 

Tagy: záchrana brit holokaust titul státní vyznamenání

Zdroje: ČTK