Začal ostře sledovaný proces s útočníky z Rumburku. Obžalovaní ale nedorazili

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Soud s útočníky z Rumburku na Děčínsku dnes nezačal. Části obžalovaných se nepodařilo doručit předvolaní, nedorazili ani někteří svědci. Soudkyně další jednání nařídila na 21. května 2013. Hromadná potyčka z loňského 21. srpna rozpoutala etnické nepokoje ve Šluknovském výběžku. 

Obžalováno je sedm mladíků, čtyři byli v době činu mladiství. "Čtyřem z nich se nepodařilo předvolání doručit, stejně jako pěti z deseti svědků," řekla soudkyně Iva Najbrtová. Podle ní nejspíš bude nutné projednávat případ po částech. 

Incident se stal v noci na 21. srpna 2011. Cestou z diskotéky se potkaly dvě skupiny mladíků, v převaze byla romská. Při následné potyčce došlo na kameny a teleskopické obušky. Sedm lidí bylo nakonec obviněno, dva napadení skončili v lékařské péči. Tři muži jsou obžalovaní z rasově motivovaného ublížení na zdraví, hrozí jim maximálně pět let vězení a mladistvým poloviční trest. 

Případ vloni v srpnu zapůsobil jako rozbuška a napětí mezi starousedlíky a sociálně slabou, zejména romskou komunitou přešlo do otevřené nesnášenlivosti. Po bitce se v Rumburku konala demonstrace, při níž dav zhruba 1500 lidí zkoušel vyprovokovat potyčky s Romy. Demonstrace se konaly i na jiných místech Šluknovského výběžku.

Tagy: soud obžaloba svědci

Zdroje: ČTK