Zabili jsme vůdce kavkazských islamistů Abu Usmana, chlubí se Rusové

- Aktuality autor: pal

Ruské bezpečnostní síly zabily v severokavkazském Dagestánu čtyři ozbrojence, mezi nimiž byl i vůdce islamistických povstalců Magomed Sulejmanov známý jako Abu Usman Gimrinskij. . V úterý to oznámili představitelé Národního protiteroristického výboru a potvrdil to i islamistický server Kavkazcenter. 

Sulejmanov, známý spíše jako Abu Usman

Sulejmanov, známý spíše jako Abu Usman,zdroj: Kavkazskij uzel

Výbor sdělil, že v lesnatých horách Dagestánu od pondělí probíhala protiteroristická operace, do níž se zapojily speciální oddíly Federální bezpečnostní služby (FSB), ministerstva obrany a ministerstva vnitra.

Při předběžné identifikaci zabitých bylo zjištěno, že jedním z nich je Magomed Sulejmanov, který se letos stal vůdcem samozvaného Kavkazského emirátu.

Mezi zabitými ozbrojenci je podle agentury TASS i Sulejmanovův zástupce Kamil Saidov.

Islamističtí povstalci hlásící se ke Kavkazskému emirátu chtějí oblast na jihu Ruska odtrhnout od zbytku země a zřídit stát spravovaný podle striktního výkladu islámského práva šaría.

Sulejmanov stanul v čele Kavkazského emirátu v červenci poté, co ruské bezpečnostní síly v dubnu zlikvidovaly předchozího vůdce Aliaschaba Kebekova.

Ten se vedení ujal po loňské smrti teroristy Doku Umarova.

Kavkazský emirát se v posledních letech přihlásil k četným útokům na území Ruska. Patřil k nim atentát v roce 2011 na letišti Domodědovo, který si vyžádal 37 mrtvých, a dvojí atentát ve Volgogradu na jihu Ruska, při němž v roce 2013 přišlo o život 34 lidí.

Koncem června organizace přísahala věrnost organizaci Islámský stát, která se zmocnila rozsáhlých území v Sýrii a v Iráku.

Tagy: zahraničí Kavkaz protiteroristická akce terorismus a násilí

Zdroje: ČTK