Za žhářský útok na Romy v Bedřišce padly přísnější tresty

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Za žhářský útok na domek Romů v ostravské osadě Bedřiška v úterý Vrchní soud v Olomouci udělil výrazně přísnější tresty. Mladík, který má útok podle soudu na svědomí, si místo podmíněného trestu odpyká ve vězení čtyři roky. Jeho matka pak stráví za mřížemi 7,5 roku.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Vrchní soud mladíkův čin posoudil jako pokus o obecné ohrožení, matka byla odsouzena za návod k obecnému ohrožení. 

Syn dostal od ostravského krajského soudu původně tříletý podmíněný trest za pokus o obecné ohrožení. Matce soud udělil podmíněný trest osmnáct měsíců za to, že synovi v jeho útoku zápalnou lahví nezabránila. Při útoku nebyl nikdo zraněn, láhev se podařilo uhasit.

Úmysl: Způsobit Romům smrt

"Rozsudek jsme zpřísnili z podnětu státního zástupce. Obžalovaní přinejmenším v nepřímém úmyslu naplnili znaky zločinu obecného ohrožení s úmyslem způsobit smrt více osobám," uvedl předseda senátu Petr Angyalossy. 

Ženě původně hrozilo 12 až 20 let vězení. V jejím případě jí trest soudci uložili mimořádně pod spodní hranicí. "Uložení dvanáctiletého trestu by bylo příliš přísné. Neprokázalo se, že by se na činu dál aktivně podílela. Poskytla v uvozovkách jen návod. Trest 7,5 roku je podle nás dostatečný a přiměřený," uvedl předseda senátu.

Syn měl štěstí, že je mladistvý

Jejímu mladistvému synovi hrozilo jeden rok až pět let, při uložení mimořádného trestu by to bylo pět až deset let vězení. "Naštěstí nedošlo k závažnějším následkům, poškození majetku či ublížení na zdraví. I s ohledem na závislost na matce, které se snažil vyhovět, je možné uvažovat o základní sazbě," doplnil Angyalossy. 

Matka byla původně souzena za to, že trestný čin nepřekazila. Odvolací soud dal jasně najevo, že to byla právě ona, kdo útok inicioval. "Mladistvý není tak intelektuálně vybaven, aby celou akci sám zrealizoval. Je jasné, že musel mít nějaký popud, jak to provést. Jedině obžalovaná vydala tento impuls a navedla mladistvého, aby útok spáchal tak, jak se stalo. Poskytla mu návod, jak to provést," míní předseda senátu. 

Podle obžaloby mladík zaútočil na dům svých romských sousedů kvůli dlouhodobým sporům loni v březnu. Obstaral si láhev, do které nalil éter a jako knot použil kousek látky. Kolem 04:00 zapálenou láhev hodil do okna domu sousedů. Ve dřevěném dvojdomku spalo v době incidentu celkem jedenáct lidí, z toho pět dětí. Jen shodou okolností se podařilo láhev obyvatelům domu včas uhasit. Podle odborníků na požární ochranu však mohl dům během chvíle shořet.

Tagy: soud Ostrava Romové žháři

Zdroje: ČTK