Za žhářský útok na dům ve Vítkově uložil soud tresty 20 až 22 let

- Aktuality autor: red

Za loňský žhářský útok na domek Romů ve Vítkově dnes Krajský soud v Ostravě uložil čtveřici extremistů výjimečné tresty vězení. David Vaculík, Ivo Müller a Jaromír Lukeš mají jít do vězení na 22 let, Václav Cojocaru na 20 let.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Soud je uznal vinnými z pokusu o vraždu a z poškozování cizí věci ve spolupachatelství. Všichni se proti rozsudku na místě odvolali. Státní zástupkyně si nechala čas na rozmyšlenou. Tři lidi požár vážně poranil, nejvážněji tehdy ani ne dvouletou Natálii. 

Její matku Annu Sivákovou, která se osobně vyhlášení rozsudku zúčastnila, přísnost soudce překvapila. Výši trestů ale uvítala. "Nečekala jsem, že všichni dostanou tak vysoké tresty," řekla. Konec hlavního líčení uvítala. "Hlavně, že už to je za námi," řekla mladá žena krátce po vynesení rozsudku. 

Odškodné a náhrada škody přes 17 milionů

Všichni mladí radikálové mají trest vykonat ve věznici se zvýšenou ostrahou a mají zaplatit odškodné a náhradu škody přes 17 milionů korun. Za léčebné výlohy poškozených mají dát Revírní bratrské pokladně 7,5 milionu korun, odškodné pro Natálii činí 9,5 milionu a pro její rodiče 72000 korun. 

K ostře sledované kauze se po rozsudku vyjadřují i politici. Premiér Petr Nečas (ODS) zdůraznil, že vysoká trestní sazba je v pořádku. Čin mladíků vnímá jako "závažný a odsouzeníhodný".

Vicepremiér a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) poznamenal, že ČR by "skončila v pravěku", pokud by bylo možné zapalovat domy s dětmi nevinných občanů. Ministr vnitra Radek John (VV) řekl, že jeho ministerstvo je v posledních letech v boji proti extremismu velmi úspěšné a hodlá v tom pokračovat. "Myslíme si, že i takovéto odstrašující rozsudky jsou užitečné," dodal. 

Advokát Vaculíka žádal sproštění viny

Odvolání obžalovaných se očekávalo. Kauzou se bude zabývat Vrchní soud v Olomouci. Obhájci Müllera, Cojocaru a Lukeše chtěli mírnější potrestání, a to za obecné ohrožení či ublížení na zdraví a poškozování cizí věci.

Advokát Vaculíka žádal dokonce zproštění viny. Státní zástupkyně Brigita Bilíková naopak požadovala pro tři souzené za pokus o rasově motivovanou vraždu výjimečné tresty. Rozsudek považuje za spravedlivý. "Nemohu mít jakékoliv připomínky. Tresty jsou sice o něco vyšší a diferenciace mezi obžalovanými nižší. Vše je ale v mezích podaného návrhu," řekla Bilíková. Podle ní by rozsudek měl na další neonacisty zapůsobit i jako generální prevence. 

"Případ nekončí. Odvolání bude. Tento rozsudek nepovažuji za nic míň než sociální popravu těch mladých hochů. Jsem zvědav, jak soud zdůvodní vynesený rozsudek," řekl právník Václava Cojocaru Ladislav Myšák, který by za odpovídající považoval trest do dvou let.

Soud: Obžalovaní chtěli vraždit

Stejně se vyjadřovali i advokáti dalších obžalovaných. "S rozsudkem klient nesouhlasí. Pro se na místě odvolal," řekl Pavel Pěnkava, který zastupuje Jaromíra Lukeše. Stejně jako on, tak i advokátka Iva Müllera Markéta Polišenská nesouhlasí s právní kvalifikací případu. "Jsem rozsudkem překvapena," řekla. 

Podle soudu se jednoznačně podařilo prokázat, že obžalovaní měli v úmyslu vraždit. "Dospěli jsme k názoru, že obžalovaní věděli, že dům je obývaný. Útok předem naplánovali," uvedl ve zdůvodnění rozsudku předseda senátu Miloslav Studnička. Akci označil za brutální útok a přirovnal ji k nacistické Křišťálové noci. "Poškozené chtěli usmrtit. Chtěli i zdevastovat dům," míní soudce. 

Vaculíkovi, Müllerovi a Lukešovi soud vyšší tresty uložil především proto, že akci společně plánovali. Údajně místo společné cesty na neonacistickou demonstraci v Čechách. Ta se jim zdála příliš nákladná, tak vymysleli jiný program. Všichni tři navíc byli v minulosti už souzeni za násilné zločiny či propagaci nacismu.

Nižší trest pro Cojocarua

Cojocaru dostal o dva roky nižší trest proto, že dosud nebyl trestán, na organizaci útoku se nepodílel a k ostatním komplicům se přidal na poslední chvíli. 

Podle obžaloby čtyři mladíci na dům obývaný devítičlennou romskou rodinou zaútočili v noci na 19. dubna 2009. Tři z nich do oken hodili tři zápalné láhve, čtvrtý Lukeš čekal v autě. Podle obžaloby jejich čin souvisel se zviditelněním extremistických skupin a také se 120. výročím narození Adolfa Hitlera.

Podle předmětů zadržených policií při domovních prohlídkách, výsledku práce soudních znalců a expertů na extremismus všichni čtyři odsouzení patřili k aktivním severomoravským neonacistům, kteří propadli neonacistické ideologii a hlásili se k rasismu.

Tagy: soud trest vítkov extremisté žháři

Zdroje: ČTK