Za zásah proti střelci v Uherském Brodu policie potrestala dva důstojníky

- Aktuality autor: pal

Zlínská policie potrestala dva operační důstojníky, kteří měli na starosti zásah proti střelci v uherskobrodské restauraci Družba. Policistovi, který zpochybňoval rozkaz k zákroku, byl snížen plat na tři měsíce. Jeho kolega vyvázl jen s napomenutím. 

Policie musela v Uherském Brodě jednat rychle, osm  útočníkových rukojmí se jí nepodařilo zachránit

Policie musela v Uherském Brodě jednat rychle, osm útočníkových rukojmí se jí nepodařilo zachránit,zdroj: Profimedia.cz

"Porušili normy, podle kterých funguje operační středisko. V určitou chvíli vyřizovali věci policisté, kterým to nepřísluší. Rozhodovali o něčem, o čem rozhodovat neměli," řekl ČTK k jednání operačních důstojníků zlínský krajský policejní mluvčí Pavel Benedikt Stránský. Konkrétnější popis pochybení obou policistů uvést nechtěl. 

Kromě kázeňského řízení policie se zásahem zabývá i Generální inspekce bezpečnostních sborů. Její vyšetřování ale potrvá déle. Výsledky by mohly být známy zhruba v řádu měsíců. Podle státního zástupce Romana Kafky by mohly přinést návod, jak by policie měla postupovat v podobných případech v budoucnosti. 

Tragédie se v restauraci Družba stala 24. února. Místní třiašedesátiletý muž tehdy vešel dovnitř a bez varování začal střílet. Zastřelil sedm mužů a jednu ženu ve věku 27 až 66 let a pak i sebe. Další žena byla zraněna, několika lidem se podařilo utéct. Policie čelila kritice kvůli tomu, že údajně proti střelci zasáhla příliš pozdě. Podle výsledků vnitřní kontroly ale chyboval jen operační důstojník, který dostal informaci o plánu provést zákrok proti střelci. Zákrok ale zpochybnil kvůli lidem uvnitř restaurace, aby se nestalo "ještě něco horšího". Velící policista se však jeho názorem neřídil. 

 

Tagy: Česko domácí policie ČR střelba v Uherském Brodě

Zdroje: ČTK