Za vraždu zlatníka dostaly ženy 18 a 16 let

- Aktuality autor: red

Krajský soud v Českých Budějovicích v pátek odsoudil dvě ženy za brutální vraždu zlatníka. Starší z nich uložil trest 18 let a mladší 16 let vězení.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Čtyřiačtyřicetiletá a devětatřicetiletá žena z Táborska zabily podle obžaloby loni v prosinci v Českých Budějovicích čtyřiapadesátiletého zlatníka a ukradly mu peníze a zlato. Mladší žena se ihned odvolala, starší si vzala lhůtu na rozmyšlenou. 

Soud je poslal do věznice se zvýšenou ostrahou. Obě ženy navíc musí zaplatit příbuzným a poškozeným dohromady částku 750 tisíc korun. "Je mi líto toho, co se stalo, ale já jsem toho pána nezabila," řekla před soudem mladší z obou žen. Druhá odsouzená po rozsudku ihned zopakovala, že se cítí nevinná a že nic neprovedla. 

Výpovědi obou žen se v průběhu procesu, který začal 16. srpna, naprosto rozcházely. Jedna z nich hned od začátku připustila, že mezi ženami a mužem vznikly v jeho bytě konflikt a rvačka. Druhá obžalovaná trvala na tom, že do bytu vnikla dvojice mužů, která napadla obě ženy i zlatníka. Ani jedna z nich se nepřiznala k tomu, že zlatníka zabila. 

Předseda senátu Slavomír Cirhan v odůvodnění uvedl, že obě ženy nemluvily v průběhu líčení pravdu. Především verzi starší odsouzené považoval za naprosto vymyšlenou. "Navíc se podle výpovědí ukázalo, že v minulosti několikrát nemluvila pravdu, že je zkrátka zvyklá lhát," řekl Cirhan. Podle něj také starší z obou žen byla organizátorkou celé akce. 

Ta se stala loni 13. prosince. Obě ženy navštívily zlatníka, protože jedna z nich s ním měla domluvenou schůzku. Údajně si od něj chtěla nechat udělat zlatý medailon. Příbuzní našli čtyřiapadesátiletého muže v bytě mrtvého 15. prosince 2009. Podlehl četným bodným poraněním hrudníku, krku i hlavy. "Smrtelné bylo podříznutí krku, po němž vykrvácel. Vlastně se jednalo o popravu," uvedl před senátem státní zástupce Petr Dušek. 

U soudu měla svědčit i šestnáctiletá dcera mladší ze dvou žen. Ta v přípravném řízení policii řekla, že si vzpomíná, jak její matka po telefonu plánovala se svou starší kamarádkou vykradení bytu českobudějovického zlatníka. Dokonce řekla, že slyšela, jak se ženy domlouvají na tom, že pokud by se zlatník bránil, musely by ho zabít. Nyní však svá slova nezopakovala, využila totiž svého práva nevypovídat. 

Obě odsouzené pracovaly v nočním klubu a dosud neměly na svědomí žádné násilné trestné činy. Starší odsouzenou však v minulosti obvinil jeden muž z Benešova z toho, že mu ukradla 5000 korun.

Zdroje: ČTK