Za vraždu svojí manželky kvůli pěti tisícům si muž odpyká 14 let

- Aktuality autor: Jan Pastor

AKTUALIZOVÁNO. Za loňskou vraždu ženy v Jeseníku si její šestapadesátiletý manžel Jaroslav Čížek odpyká ve vězení 14 let. Rozhodl o tom dnes olomoucký krajský soud. Manželku napadl muž kvůli penězům s kuchyňským nožem v ruce před očima jejich syna. Ženu bodl celkem 13krát, na následky zranění na místě zemřela.

"Šlo o soubor mnohačetných ran, který nemohl končit jinak, než smrtí poškozené. Každá rána byla podle znalců smrtelná," uvedl předseda senátu Eduard Ondrášek. Vraždu vykonal Čížek podle soudu s rozmyslem. Svědčí o tom to, že po hádce si došel pro nůž a teprve poté ženu napadl.

Manželé se dostali do sporu kvůli 5000 korunám, které nezaměstnaný muž požadoval po své manželce z rodinného rozpočtu. Když mu je odmítla dát, šel si do kuchyně pro nůž a v ložnici svou ženu surově ubodal. Policii zavolal jejich syn.

Muži hrozilo až 20 let vězení. "Jeho jednání bylo surové, útok byl mnohačetný, tělo poškozené zahrnul mnoha bodnými ranami. Čtrnáctiletý trest je přiměřený. Postrádáme lidskou lítost, která by se objevila v jeho závěrečné řeči. Z té naopak vyplynulo, co žena udělala špatně a že on takový špatný není," doplnil soudce.

Ani mi nepopřála k svátku

Muž trest přijal a na místě se vzdal odvolání. "Děti mě nemají rádi, vzdávám se práva i za ně," dodal Čížek.

Muž se k činu před policií i soudem přiznal. Učinil prý tak v době, kdy mu nefungoval mozek. "Když mi nechtěla dát peníze, které jsem potřeboval na brýle, udělalo mi to před očima klap a stalo se to, co se stalo. Bodl jsem ji, protože jsem měl vypnutý mozek. Několik dní před tím jsme spolu nemluvili, po hádce mi ani nepopřála k svátku," uvedl již dříve před soudem.

Podle dcery manželů měl obžalovaný s manželkou už dříve spory zejména kvůli penězům. Čížek prý manželku několikrát zbil, když mu odmítala peníze dát. Pracovat za méně než 20.000 korun prý odmítal. Podle soudní znalkyně je resocializace obžalovaného značně problematická.

Tagy: vězení vražda ubodani Jeseník

Zdroje: ČTK