Za vraždu novorozence půjde žena na 15 let do vězení

- Aktuality autor: red

Za vraždu novorozené dcery půjde žena na 15 let do vězení. Rozhodl o tom dnes pražský vrchní soud, který tak potvrdil únorový verdikt Krajského soudu v Ústí nad Labem. Žena loni v březnu porodila zdravou, téměř čtyřkilogramovou dceru a utopila ji v záchodové míse.

Soud jednadvacetileté ženě uložil souhrnný trest, v minulosti byla již odsouzena za krádež. Rozhodnutí je pravomocné, možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Žena porodila donošené a životaschopné dítě loni 20. března v noci v koupelně litoměřického bytu, v němž bydlela se svým partnerem, s nímž brali drogy. Bezprostředně poté hodila dítě do záchodové mísy s úmyslem připravit je o život. Udušené tělo pak vyhodila v igelitové tašce do kontejneru, kde bylo nalezeno následující den.

Žena se při procesu doznala, že dítě porodila, ale tvrdila, že si přesně nepamatuje, co dělala. Prý se dítě nehýbalo a neplakalo, tak se domnívala, že se narodilo mrtvé. Nejprve vypověděla, že její přítel spal ve vedlejší místnosti, o ničem prý nevěděl, protože těhotenství před ním tajila.

Žena výpověď změnila

Později výpověď změnila a i na tom postavila své odvolání. Tvrdila totiž, že se na usmrcení dítěte podílel i její partner. Dítě prý porodila sama, bez jeho přítomnosti. Muž je pak od ní ale údajně v koupelně převzal a něco s ním udělal. Pak jí prý ráno jen řekl, aby igelitové tašky, ve kterých bylo tělo novorozeněte nalezené, hodila do popelnice. Tvrdila, že nevěděla, co v nich je.

Její advokát dnes uvedl, že původně vypovídala jinak, aby svého přítele chránila. Měla prý k němu silný citový vztah a bála se, že by jako člověk s bohatou kriminální minulostí dostal vysoký trest. "Vzala tedy všechno na sebe," řekl obhájce. Zlom prý nastal ve chvíli, kdy u soudu slyšela jeho výpověď. Muž tvrdil, že si těhotenství nevšiml a o porodu nevěděl. Žena dnes odvolacímu soudu řekla, že doufala, že ji partner nenechá vzít celou vinu na sebe. Advokát odvolacímu senátu navrhl, aby prvoinstanční verdikt zrušil a případ vrátil k prověření nové výpovědi.

Změněné výpovědi neuvěřil ani ústecký, ani pražský vrchní soud, který dnes odvolání zamítl. Předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička uvedl, že tvrzení o tom, že ji pobouřila výpověď její přítele z hlavního líčení, nepokládá za důvěryhodné. Muž totiž vypovídal stejně jako v přípravném řízení. Že se žena snažila svalit vinu na někoho jiného, je navíc podle soudce v souladu se závěry znalkyně - psycholožky.

Žena svoje těhotenství tajila

Podobně jako prvoinstanční soud i Lněnička dnes připomněl, že žena o svém těhotenství věděla, nevytvořila však žádné podmínky pro přežití dítěte. Počítala s tím, že se buď narodí mrtvé, nebo je nenechá přežít, uvedl Lněnička. "Právní kvalifikace je správná, jedná se o úmyslné usmrcení jiného," řekl. Uložený trest podle něho nelze označit za nepřiměřeně přísný, je na spodní hranici trestní sazby.

Ústecký soud v únoru uvedl, že žena svoje těhotenství tajila, přerušila proto prý i styk s matkou, která by to na ní mohla poznat. O tom, že měla v úmyslu se dítěte zbavit, svědčí podle soudu i skutečnost, že nikdy v těhotenství nenavštívila lékaře a nenakoupila si žádnou dětskou výbavu.

Znalec z oboru gynekologie a porodnictví v minulosti řekl, že podle všech zjištění měla běžný bezproblémový porod a dítě se narodilo zdravé a po porodu dýchalo. Dodal, že je možné, že neplakalo, protože někteří novorozenci nepláčou. Uvedl také, že žena je po takovém porodu schopná svobodně uvažovat a například po sobě i uklidit. Pervitin, který žena se svým přítelem brala a údajně si ho před porodem vzala, jí podle něho mohl dokonce pomoci. Jde totiž o stimulační drogu.

Tagy: soud vězení vražda

Zdroje: ČTK