Za vraždu babičky uložil zlínský soud 18,5 roku vězení

- Aktuality autor: red

Za vraždu babičky dnes Krajský soud ve Zlíně uložil osmadvacetiletému muži ze Zlínska 18,5 roku vězení. Podle obžaloby pětasedmdesátiletou ženu loni v říjnu v jejím domě v obci Březůvky rdousil polštářem i rukama a poté ji udeřil sekyrou.

Obžalovaný údajně stařenku připravil o život kvůli majetku, když jí po činu sebral 6000 korun. Trest na místě přijal, rozsudek je tak pravomocný.
"Obžalovaný, mladý člověk, muž fyzicky velmi vyspělý, se dopustil násilného činu na těžce nemocné staré ženě, která byla po obrně, chodila jen s pomocí holí a nemohla se útoku bránit. Připravil ji o život z malicherné pohnutky, pro pár tisícovek a možná i z pomsty, že na něj nebyla přepsána část domu, kde babička bydlela," řekla předsedkyně senátu Iveta Šperlichová.


Soud vzal při ukládání výjimečného trestu kromě zavrženíhodného motivu i surový útok vůči poškozené, dřívější podmíněné odsouzení muže za vloupání i ztíženou možnost jeho resocializace, když jej psycholožka označila za nevyrovnaného člověka se sklonem ke zvýšené agresivitě a lhostejnosti k jiným lidem. Podle ní by odsouzený mohl v budoucnu trestnou činnost opakovat.


Soud muže uznal vinným z vraždy a porušování domovní svobody. Hrozilo mu 12 až 15 let vězení, případně výjimečný trest do 25 let, nebo i doživotí. Obžalovaný se k trestnému činu doznal již na policii, před soudem vypovídat odmítl. Ve svém závěrečném slově dnes řekl, že do domku babičky nepřišel zabíjet. "Zpanikařil jsem, moc toho lituji. Mám od té doby špatné sny. Kdybych mohl babičce vrátit život nebo ho vyměnit za svůj, udělal bych to," uvedl.


Událost se stala v noci na 4. října. Před činem prý útočník vypil osm piv a 15 režných. Když se po 21:00 probral doma v posteli, rozhodl se, že se ještě půjde projít. Návštěvu babičky, se kterou se prý již tři roky nestýkal, údajně neplánoval. Prý mu zničila dětství, když třeba nemohl v době, kdy u ní trávil jako dítě prázdniny, chodit za kamarády. Před smrtí dědečka mu navíc prý oba slíbili, že dostane podíl z domu, kde senioři žili. Po smrti dědečka se tak ale nestalo, což muž prý těžce nesl.


Muž prý dlužil okolo 100.000 korun a byl nezaměstnaný. K babičce do domu se vloupal s tím, že jí ukradne peníze, což podle obžaloby nebylo poprvé. Na dotaz soudu uvedl, že nečekal, že seniorka bude doma. Předpokládal prý, že bude v nemocnici. Po činu hodil sekyru do studny, pustil v domě plyn, aby to vypadalo jako nehoda, a šel zpátky domů. Poté, co mrtvolu ráno nalezla příbuzná, si pro něho přijela policie.


Seniorka se v minulosti několikrát příbuzným svěřila i s tím, že jí vnuk vyhrožoval zapálením domu. O babičce navíc údajně před svými známými několikrát prohlásil, že ji zabije.


Podle znalců měl muž v době činu 0,55 až 1,63 promile alkoholu v krvi. Svědkové u soudu uvedli, že pokud se obžalovaný opil, měl sklony k agresi, kterou většinou směřoval ke své osobě. V minulosti se pokusil o sebevraždu, dvakrát byl hospitalizován v Psychiatrické léčebně v Kroměříži.

Tagy: soud vražda babicka

Zdroje: ČTK