Za útoky v Moskvě jsou islamisté, Češi mezi oběťmi nejsou

- Aktuality autor: red

Pravděpodobně 36 lidských životů a víc než 60 zraněných si v moskevském metru vyžádal útok dvou atentátnic, které v ranní špičce na dvou zastávkách odpálily na vlastních tělech tříkilogramové plastické trhaviny.

Podle moskevského rozhlasu je až polovina zraněných ve vážném stavu. Mezi oběťmi nejsou podle předběžných informací žádní Češi ani Slováci. 

První výbuch nastal v 08:00 místního času ve stanici metra Lubjanka, nad níž se nachází sídlo ruské Federální bezpečnostní služby (FSB, kontrarozvědky). Další výbuch otřásl po 40 minutách stanicí Park kultury. Televizní stanice CNN bez dalších podrobností uvedla, že k odpovědnosti za útok se na nejmenovaném webu přihlásili čečenští separatisté. 

Podle mluvčího ruské generální prokuratury Vladimira Markina má explozi ve stanici Park kultury na svědomí žena, která měla na těle připevněn pás s plastickou výbušninou. Při příjezdu do stanice nálož odpálila v době, kdy se otevřely dveře vagonu a cestující vystupovali a nastupovali. Podobný scénář se podle Markina odehrál i na Lubjance. 

Zbytky těl atentátnic, včetně jedné oddělené hlavy, byly již údajně nalezeny. Není vyloučeno, že se jejich totožnost díky analýze DNA podaří zjistit. Tváře obou žen navíc podle Markina zachytily kamerové systémy metra.

Obě vstoupily do podzemní dráhy v doprovodu dalších dvou žen, po nichž nyní moskevská policie intenzivně pátrá. Šéf FSB Alexandr Bortnikov podle agentury ITAR-TASS řekl, že atentátnice byly příslušnicemi teroristické skupiny ze severního Kavkazu.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv svolal do Kremlu zvláštní poradu věnovanou situaci v metropoli. V první reakci na exploze prohlásil, že "boj státu s terorismem bude pokračovat bez zaváhání a do konce". Naznačil rovněž, že dosavadní opatření, která měla odvrátit teroristické hrozby, byla nedostatečná. 

Česká ambasáda v Moskvě nemá prozatím žádné informace o tom, že by mezi postiženými byli Češi. "Zatím nemáme žádné indicie, že by mezi oběťmi či raněnými byli občané ČR," řekl chargé d'affaires velvyslanectví v Moskvě Hynek Pejcha. Konzulární oddělení od rána ověřuje dostupné seznamy, ale dosud "žádná oběť z řad českých občanů hlášena není," dodal. 

Podle dostupných údajů nejsou mezi oběťmi ani žádní slovenští občané. Slovenská konzulka Otília Kállayová ČTK řekla, že slovenští studenti a další slovenští občané žijící dlouhodobě v Moskvě se spojili se zastupitelským úřadem. 

Fischer vyjádřil lítost nad aktem nenávisti

Podle tiskové agentury RIA Novosti byli mezi zabitými dva občané Arménie. Český premiér Jan Fischer zaslal předsedovi ruské vlády Vladimiru Putinovi soustrastný telegram, v němž nad "odsouzeníhodným aktem nenávisti" vyjádřil hlubokou lítost. Incident rovněž odsoudily vlády Německa a Francie, spolupráci s Ruskem v boji proti terorismu přislíbil šéf NATO Anders Fogh Rasmussen. 

Útok by mohl být odvetou za zesílené operace ruské armády a policie proti radikálním islamistům na severním Kavkazu, uvedl moskevský rozhlas s odvoláním na zdroje ruské kontrarozvědky. Hlavní cílem ruské ofenzivy v neklidném regionu je bojové seskupení Doku Umarova, vůdce severokavkazských povstalců bojujících za vyhlášení kavkazského emirátu. 

Umarov, po němž ruské bezpečnostní síly několik posledních měsíců usilovně, ale zatím bezvýsledně pátrají, v únoru Moskvu varoval, že rozšíří "zónu bojových operací" na celé území Ruska. "Válka přijde do jejich měst," napsal Umarov na jeden z povstaleckých webů. Jeho bojovníci jsou odpovědní i za loňský listopadový útok na rychlovlak mezi Moskvou a Petrohradem. Zahynulo při něm 26 lidí. 

Podle ruského poslance Michaila Grišakova, který je prvním místopředsedou bezpečnostního výboru Státní dumy, je zřejmé, že "bez vnější podpory sil, které mají zájem na destabilizaci situace v Rusku, by k takovým útokům nemohlo dojít. Cílem je zastrašit státní moc a ruský národ". Komentátor listu Kommersant Ivan Konovalov upozorňuje, že ruské justiční orgány a ozbrojené síly "se znovu přesvědčily o tom, že nic ještě není rozhodnuto, že boj s bandity bude ještě dlouhý". 

Bezprostředně po ranním šoku se objevily první stížnosti na nedostatečnou efektivitu práce ruských bezpečnostních struktur. "Jak je možné, že se do metra znovu dostali s bombami?" zeptala se v rozhovoru pro agenturu ITAR-TASS místopředsedkyně dolní sněmovny ruského parlamentu Ljubov Slisková. "Proč nebyla zajištěna bezpečnost v místech silného soustředění lidí, jak nám to slibovali? Ve skutečnosti se neudělalo nic. Pokud nebude zastavena korupce v justičních orgánech, pak dnešní útoky nejsou poslední," řekla poslankyně. 

Centrum Moskvy bylo po explozích pro dopravu uzavřeno, v ulicích podle ruských agentur zavládl chaos a kolony vozidel zablokovaly hlavní třídy. Městská policie vyzvala obyvatele Moskvy, aby do středu města nevyjížděli. Pomoc postiženým na místě zajišťovaly desítky záchranářských týmů, kromě sanitek byly nasazeny i vrtulníky. Ve velké části městského centra v důsledku přetížení vypadla mobilní síť. 

Bezpečnostní opatření byla bezprostředně po útocích zesílena na moskevských letištích. Zesílení hlídky patrolují v metru v Petrohradě a dalších velkých ruských městech. Odvolány byly některé dnešní kulturní akce, tiskové konference a koncerty.

Tagy: terorismus Moskva islamisté

Zdroje: ČTK