"Za útok na židovskou školku je zodpovědný Sarkozy!" říká Turecko

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Pondělní útok na židovskou školu ve francouzském městě Toulouse, při němž doposud neznámý pachatel zabil tři děti a jednoho dospělého, je důsledkem ostrakizační politiky, jakou vůči menšinám vede prezident Nicolas Sarkozy. Tvrdí to autor komentáře na tureckém provládním internetovém portálu Today's Zaman.

"Když se politici strefují do těch, kteří se odlišují od většiny, vede to k násilí," uvádí komentátor. Evropa se podle něho dostala do nové epochy politické slepoty a politika založená na xenofobii a strachu z jiných náboženství vede k tomu, že ožívají rasistické nálady, které ovládly tento kontinent v minulém století.

"Cenu za to platí muslimové a židé," píše Today's Zaman. "Evropa jako taková a zejména Francie musí vidět, jaká neštěstí rasistická politika způsobí," uvedl komentátor a vzkázal Paříži, že pondělní útok na židovské musí chápat jako varování.

¨Turecko-francouzské vztahy jsou v poslední době na bodu mrazu. Octly se tam poté, co francouzský parlament přijal zákon o trestnosti popírání genocidy, jíž se Turci dopustili v roce 1915 na Arménech. Ankara vytrvale popírá, že tehdy šlo o genocidu a rozhodnutí francouzských poslanců a pak i senátorů ji rozlítilo. Zmrazila politické a vojenské kontakty s Paříží. Francouzský ústavní soud sice před časem rozhodl o tom, že zákon trestající popírání genocidy je protiústavní, prezident Sarkozy ale oznámil, že hodlá předložit novou verzi této právní normy.

Komentátor Today's Zaman dnes Francouzům také vzkázal, že si jejich země nezaslouží takového prezidenta, který dělá vše pro to, aby zablokoval turecké členství v EU a který považuje muslimy za ohrožení pro jejich civilizaci. 
Prezident Sarkozy se staví proti vstupu Ankary do EU.

Tagy: děti škola židé pachatel

Zdroje: ČTK