Za útok na důchodce bouracím kladivem si muž odpyká 22 let, potvrdil soud

- Aktuality autor: Michal Polák

Za brutální napadení důchodce v Hradci Králové si recidivista Josef Hladík s konečnou platností odpyká 22 let ve vězení. Jeho stížnost odmítl Ústavní soud (ÚS). Hladík na oběť zaútočil bouracím kladivem a těžkou truhlářskou svorkou, soudy čin kvalifikovaly jako pokus o vraždu. Důchodce přežil díky náročné operaci. ÚS stížnost v neveřejném řízení označil za zjevně neopodstatněnou. 

Hladík se domáhal mírnější právní kvalifikace. Na důchodce prý nezaútočil ze zištných důvodů, ale v afektu. Uložený trest považoval za nepřiměřený. Podle ústavních soudců však justice neporušila základní práva odsouzeného. 

Čin se stal v květnu 2011 v Hradci Králové. Hladík žil v azylovém domě, údajně si ale sháněl podnájem. Proto vstoupil do domu sedmasedmdesátiletého invalidy. Muž jej ale s plynovou pistolí v ruce vyzval, ať odejde. Údajně také Hladíka urážel. 

Napadl ho bouracím kladivem

Pachatel pak srazil seniora na podlahu. Našel bourací kladivo a nejméně třikrát jej udeřil do hlavy. Když se zraněný důchodce snažil vstát, udeřil jej Hladík znovu dalším těžkým předmětem. Pak mu ukradl doklady, pár mincí a pistoli. 

Dvaadvacetiletý trest uložil Hladíkovi Krajský soud v Hradci Králové, potvrdil jej Vrchní soud v Praze. Loni jeho dovolání odmítl Nejvyšší soud. "Čin spáchal v úmyslu získat pro sebe majetkový prospěch, byť prvotní napadení poškozeného kladivem mohlo být afektivní zlobnou reakcí na namířenou plynovou pistoli," stálo tehdy v usnesení.

Tagy: Hradec Králové pokus o vraždu

Zdroje: ČTK