Za účast na loupeži století 9 let basy

- Aktuality autor: Danica Klein

Za účast na loupeži století má jít někdejší operátor bezpečnostní agentury G4S Antonín Saleta na devět let do vězení s ostrahou. 

Antonín Saleta

Antonín Saleta,zdroj: Policie ČR

Rovněž má uhradit škodu 154 milionů korun. Dnes o tom nepravomocně rozhodl pražský městský soud. Právě 154 milionů korun vzali při loupeži v roce 2002 neznámí muži převlečení za policisty z vozu G4S, peníze se dodnes nenašly. Obžaloba z činu dříve vinila členy Berdychova gangu, soudy je ale zprostily viny pro nedostatek důkazů. 

Obžaloba tvrdí, že Saleta jakožto pracovník operačního střediska zařídil, aby v přepadeném voze seděl řidič, který lupičům nekladl odpor. Dispečer přepadení údajně plánoval a poradil komplicům s ovládáním vozidla, zvláště s otevíráním dveří, které vyžadovalo stisknutí přesné kombinace tlačítek na palubní desce. 

Bývalý voják i policista Saleta vinu odmítá. V době po loupeži století se přestěhoval na Kubu a následně do Venezuely, kde obchodoval a kde ho policie letos v létě dopadla. Tvrdí, že dlouhou netušil, že byl od roku 2010 stíhán jako uprchlý. 

Z loupeže policie původně vinila čtyři lidi: vedle Salety také Františka Hajna a členy Berdychova gangu Tomáše Půtu a Maroše Šuleje. Hajn se procesu dlouhodobě vyhýbal pobytem v Dominikánské republice. I jeho však nakonec - stejně jako Půtu a Šuleje - soudy neshledaly vinným. 

Tagy: vězení loupež století

Zdroje: ČTK