Za ubodání vlastní dcery dostal muž výjimečný trest 26 let

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Výjimečným trestem 26 let vězení potrestal dnes Krajský soud v Liberci čtyřiašedesátiletého muže, který loni v září v Jablonci nad Nisou ubodal svoji dvanáctiletou dceru. Jak ji zabíjí, slyšela přes internet i dívčina matka, která v té době pracovala jako zdravotní sestra v Saúdské Arábii. Odsouzený Milan Torák by měl pozůstalým navíc zaplatit 590.000 korun.

Tragédie se stala loni 15. září ráno mezi 4:30 a 5:05. Milan Torák své dceři zasadil v jejich bytě 12 ran velkým kuchyňským nožem. Šest z nich proniklo hluboko do hrudníku, zasáhly i plíce a srdce. Některé rány byly i zezadu. Podle znalců muž jednal v afektu, dítě nemělo šanci likvidační útok přežít. Překvapená dívka, kterou do té doby její otec za prohřešky nepotrestal ani pohlavkem, se nezmohla na žádnou obranu. Její matka přes skype jen slyšela: "tati, tati, tati, co děláš, tati". Pak bylo ticho. 

Svůj čin si Torák nepamatuje. "Jde o obranný mechanismus, vytěsnění traumatické vzpomínky," řekla u soudu psycholožka Jitka Skramovská. Torák prý začal vnímat, až když viděl ležící dceru, kterou podle sebe i výpovědí dalších svědků velmi miloval. Když u soudu zaznělo, jak harmonický vztah s ní měl, roztřásl se a rozplakal. "Moc toho lituji, to se nemělo stát," řekl Torák při závěrečné řeči. 

Podle znalců ale za viníka smrti dívky považuje stále její matku, která byla jeho partnerkou 14 let a na kterou žárlil. S přibývajícím věkem se to zhoršovalo, kontroloval jí i mobil a jeho sledování nabývalo charakteru stalkingu. Myslel si, že ho podvádí. Žárlivost také vedla k hádce v osudný den, kdy zabil dceru. Impulzem k jeho jednání byla chyba ve spojení při hovoru matky s dcerou přes skype. Do jejich hovoru se připojil někdo z Alexandrie v Egyptě, na obrazovce počítače se objevilo jen jméno Alex. Torák si myslel, že má jeho družka poměr s nějakým Egypťanem, a přestal se ovládat. "Byl to prudký afekt agrese vůči subjektu společné lásky, byl to akt msty," řekl psychiatr Pavel Štych. Svědci u soudu shodně uvedli, že Torák žárlil bezdůvodně. 

Torák smrtí dívky vyhrožoval už několik týdnů před vraždou. V jednom případě hrozil, že se s ní zabije v autě. Druhý prošetřovala i policie, nezjistila však nic protizákonného.

Tagy: vražda Liberec výjimečný trest

Zdroje: ČTK