"Za toho Dobeše české školství ještě jednou sakra zaplatí."

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Tuzemské deníky komentují rozhodnutí ministra školství Josefa Dobeše (VV) prodloužit Právnické fakultě Západočeské univerzity (ZČU) akreditaci do roku 2016. Ministr jde proti názoru Akreditační komise, která škole akreditaci neprodloužila, plzeňská práva měla letos skončit. Dnešní Lidové noviny (LN) upozorňují na tři ostré spory, které komise s ministerstvem vede.

Dobeš ponechal akreditaci na plzeňských právech, kde zůstává velká část starého kindlovského vedení, včetně bývalé vedoucí studijního oddělení, která dávala politikům potvrzení o zkouškách, které nikdy nevykonali.

Dobeš ponechal akreditaci Bankovnímu institutu (BI), který žije ze svých neprůhledných poboček v Maďarsku a na Ukrajině a ponechal akreditaci Univerzitě Jana Amose Komenského (UJAK), která má soustavné potíže s kvalitou výuky, donedávna pobočku ve Starém Hrozenkově, přitom však generuje ročně třistamilionový zisk, konstatují LN.

"Všechna tato rozhodnutí jsou vlastně jen pokračováním praktik, které se na plzeňských právech (i na BI a UJAK) zavedly. Buduj klientelistický systém, vyděláš na tom!", míní autor komentáře LN. Dodává, že i kdyby se teď premiér Petr Nečas s ministrem Dobešem rozkrájeli na malé nudličky, jejich snaze o zlepšení vysokého školství neuvěří ani jejich PR oddělení.

Do nesnadné situace studentů, jimž by byla plzeňská právnická fakulta uzavřena a oni by se museli pokoušet dostudovat jinde, se lze vžít, to ne že ne. Ale jinak je poselství verdiktu ministra Dobeše zdrcující. Z Akreditační komise učinil trhací kalendář, jehož odborný verdikt lze politicky změnit, když se to bude hodit, píše dnešní Mladá fronta Dnes (MfD).

Těch 1800 plzeňských studentů, možná že i několik tisíc jejich rodinných příslušníků, si bezpochyby poslední krok pana ministra zapamatuje. "Doufejme, že osm milionů voličů také," podotýká komentátor LN. Za toho Dobeše české školství jednou ještě sakra zaplatí, uzavírá komentář dnešní MfD.

Tagy: školství dobes reforma univerzity

Zdroje: ČTK