Za surovou vraždu seniora rozdal soud 15 a 19 let

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Krajský soud v Hradci Králové v pátek potrestal dvojici mužů za loňskou vraždu seniora v jeho domě v Chrasti na Chrudimsku. Devatenáctiletý Tomáš Pešta od soudu odešel s trestem 15 let vězení, čtyřicetiletý Julius Žiga si ve vězení odpyká 19 let.

Mladík se k činu přiznal, Žiga svůj podíl na vraždě odmítl. Rozsudek dosud není pravomocný, obžalovaní se odvolali, státní zástupkyně si ponechala lhůtu. 

Předseda senátu hradeckého soudu Petr Mráka při vynášení rozsudku řekl, že muži poškozeného zavraždili zvlášť surovým a trýznivým způsobem. Oba obžalovaní jej napadli v úmyslu zakrýt jiný trestný čin. "Je nepochybné, že obžalovaní šli do domu krást a poté co je přistihl, ho ztloukli do bezvědomí a poté jej usmrtili," řekl Mráka. Podle soudu se jednalo o brutální útok na starého muže. 

Soud odmítl námitky obhájců obžalovaných. Například obhájce Julia Žigy požadoval v závěrečném návrhu zproštění obžaloby. Upozornil, že na místě činu se nenašly žádné stopy a existuje pouze výpověď Tomáše Pešty, která jeho klienta usvědčuje. 

Žiga: Nevím, kdo ho zabil

Podle obžaloby se oba muži loni 6. srpna vydali do seniorova domu krást, při tom je majitel vyrušil. Žiga jej podle spisu srazil na zem, následně jej obžalovaní bili a kopali. Senior se však po krátkém bezvědomí probral, a proto Pešta podal Žigovi kuchyňský nůž, kterým muže usmrtil. "Pešta a Žiga při prohledávání domku odcizili přesně nezjištěné množství šperků, hodinky a 10 tisíc korun v hotovosti," stojí v obžalobě. 

Pešta u soudu odmítl vypovídat, pouze řekl, že činu moc lituje. "Nemělo se to stát," doplnil. Naopak Žiga vypovídal, uvedl, že netuší, proč ho Pešta označil za spolupachatele. "Vůbec nevím, kdo poškozeného zabil," řekl.

Tagy: soud vražda tresty důchodce

Zdroje: ČTK