Za skandální výroky o znásilňování žen se Zeman omlouvat nehodlá

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Prezidentský kandidát Miloš Zeman se nemíní omluvit za svůj výrok z minulého pátku, který se týkal znásilňování žen a šlechtického práva první noci. V dnešní debatě na TV Nova se svým soupeřem Karlem Schwarzenbergem prohlásil, že jeho výrok nebyl vůbec namířen proti ženám. K omluvě za tento výrok Zemana v úterý vyzvala Česká ženská lobby. 

Miloš Zeman

Miloš Zeman,zdroj: Mediafax

"Tento výrok byl namířen proti tomu, což vychází z historických fakt, že vyšší šlechta měla právo první noci a druhá nižší šlechta, tzv. gentry neboli zemani toto právo neměli," prohlásil Zeman. Dodal, že je mu líto, pokud tato slova ženy vztáhly na sebe. 

Zeman minulý pátek v TV Prima Family řekl, že "knížata měla právo první noci a díky tomu zdegenerovala, protože své nevolnice nemuseli znásilňovat, nemuseli tedy vydávat energii na toto znásilňování. Zatímco my zemani jsme si svého práva, nejenom v sexuální oblasti, vždycky toto právo museli těžce vybojovat, a proto jsme nezdegenerovali." 

Podle České ženské lobby je výrok urážkou všech žen a je také daleko za hranicí vkusu. 

Schwarzenberg jasně řekl, že jde o nesmyslnou legendu

Schwarzenberg řekl, že pokud jde o právo první noci, nikdy takto uzákoněno nebylo a že jde o věčnou legendu. "Nikdy to neexistovalo jakožto právo," podotkl. 

V části debaty o manželkách kandidátů Zeman řekl, že jeho žena nikde neuvádí svoje zaměstnání, protože ji o to požádal její zaměstnavatel a ona jeho přání respektovala. Na adresu Schwarzenbergovy manželky Therese Zeman prohlásil, že na zahraničních cestách neznalost češtiny nevadí, ale na cestách po tuzemsku už podle něj je obtíž, pokud by nekomunikovala česky. 

Therese Schwarzenbergová, která žije v Rakousku, řekla televizi, že by se česky určitě naučila. Ujistila také, že by většinu času trávila v Praze a plnila roli prezidentovy manželky, jak by to bylo možné. 

Zeman řekl, že pokud se prezidentem nestane, bude i nadále dojíždět za manželkou a dcerou do Prahy, bude číst knížky a těšit se z podzimu života. Schwarzenberg by pokračoval v politické činnosti, pracoval by dál jako ministr zahraničí a vykonával by mandát poslance. 

Oba kandidáti se před druhým kolem volby utkají v celkem sedmi duelech. Dnes odpoledne spolu debatovali v Českém rozhlasu Radiožurnálu, ve čtvrtek se naposledy střetnou v České televizi. Druhé kolo prezidentské volby bude v pátek a v sobotu.

Tagy: znásilnění nehoráznost prezidentské volby volba prezidenta

Zdroje: ČTK