Za rukojmí Al-Káidy zaplatili Španělé až osm milionů eur

- Aktuality autor: red

Španělská vláda zaplatila údajně za propuštění dvou španělských humanitárních pracovníků zadržovaných severoafrickou odnoží teroristické sítě Al-Káida v Mali osm milionů eur.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Uvedli to zprostředkovatelé propuštění. Španělský deník El Mundo píše o částce téměř sedmi milionů eur (175 milionů Kč). Vláda v pondělí propuštění rukojmích oficiálně oznámila, o výkupném se ale nezmínila. Oba osvobození zajatci v noci na úterý dorazili do Barcelony na severovýchodě Španělska. 

Humanitární pracovníky Alberta Vilaltu a Roqueho Pascuala unesla Organizace Al-Káida v muslimském Maghribu (AQMI) 29. listopadu v Mauritánii, když převáželi humanitární pomoc určenou do západní Afriky. Spolu s nimi zadržela také Španělku Alicii Gómezovou. Všichni tři byli převezeni do Mali. 

Podle deníku El Mundo únosci požadovali částku 3,8 milionu eur. Španělská vláda ji prý vyplatila v lednu, značná část těchto peněz šla ale přes prostředníky a tak únosci dostali jen 1,5 milionu. Proto byla v období mezi dubnem a květnem vyplacena další částka, přes tři miliony eur (75 milionů Kč) - 2,3 milionu pro únosce a 770.000 pro prostředníky, aby tak únosci dostali požadovaných 3,8 milionu eur a oba muže osvobodili. 

Maliský zprostředkovatel propuštění rukojmích agentuře AFP řekl, že únoscům bylo celkem zaplaceno osm milionů eur (200 milionů Kč). "Lze říci, že částku zaplatila španělská vláda, i když to nebylo přímo. Šlo o jakýsi způsob, jak zaplatit zemím a osobám, které se v případu angažovaly," řekl tento zdroj. Částku osm milionů eur potvrdil i poslanec z africké země, který se rovněž do vyjednávání zapojil. 

Madrid v pondělí propuštění rukojmích oficiálně oznámil, ale neuvedl, že by vyplatil nějaké výkupné. V březnu španělská vláda důrazně popřela vyplacení výkupného za propuštění Alicie Gómezové, která byla unesena se svými kolegy. 

AQMI v pondělí sdělila, že oba Španěly propustila, protože některé její požadavky byly splněny, napsal list El País. Neuvedla však které.

Zdroje: ČTK