Za první čtvrtletí přistihla policie 363 řidičů pod vlivem drog

- Aktuality autor: red

Dopravní policisté přistihli za první tři měsíce letošního roku 363 řidičů, kteří řídili pod vlivem návykové látky. To je o 93 více než za stejné období loňského roku.

Kvůli nárůstu případů řízení pod vlivem drog se letos policisté školí, aby lépe rozpoznali řidiče pod vlivem návykových látek, řekla Veronika Benediktová z policejního prezidia.

Za rok 2007 přistihli policisté za volantem 198 řidičů pod vlivem drogy, o rok později už to bylo 775. Vloni pak řídilo 1145 lidí pod vlivem návykové látky. Některé testry na drogy stojí podle Benediktové několik stovek korun, proto se také kontroly nedělají u každého řidiče, ale jen u podezřelých. Proto je potřeba policisty vyškolit, aby takového řidiče rozpoznali.

Navíc jde jen o orientační zkoušku a přistižený řidič musí ještě absolvovat krevní rozbor, který už pak u soudu slouží jako důkaz. Jízdu pod vlivem drog pak soudy mohou trestat až ročním vězením, při opakování deliktu může jít hříšník do vězení až na tři roky.

Například v metropoli o uplynulém víkendu přistihli policisté při dopravních kontrolách pět řidičů pod vlivem drogy. Tři z nich byly ženy. Většinou jsou pod vlivem metamfetaminu, sdělil ředitel pražské policie Martin Červíček s tím, že kontroly na drogy za volantem jsou v Praze intenzivní. Plánují také dokoupit 2500 testrů na drogy, protože jim už pomalu docházejí.

Tagy: policie

Zdroje: ČTK