Za peníze z EU chtělo ministerstvo školství koupit čokoládu

- Aktuality autor: Jan Pastor

Za peníze z evropských fondů chtělo ministerstvo školství koupit čokoládu. Měla sloužit k propagaci projektu VIP, který rozvíjí poradenské služby na školách a z něhož jsou financovány platy psychologů a speciálních pedagogů. V dnešním vydání to uvedla Mladá fronta Dnes (MfD). Investice do cukrovinek už ale byla zrušena, oznámil deníku tiskový odbor ministerstva.

Podle MfD měl být tendr na reklamu projektu VIP rozdělen do dvou zakázek, "Publicita" za 967.000 korun a "Propagační předměty" za 1,1 milionu. Kromě čokolád plánovalo ministerstvo za tyto peníze nakoupit i propagační hrnky nebo přívěsky na klíče.

Stínový ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) deníku sdělil, že rozdělení zakázky na dvě části s náklady pod dva miliony korun mohlo být pokusem o obcházení zákona. Jinak by totiž ministerstvo muselo vypsat výběrové řízení.

Chyb v projektu je spousta

Nový šéf projektu, dětský psycholog Václav Mertin, údajně o položce na cukrovinky nevěděl. Po upozornění ji okamžitě zrušil. "Chyb v projektu je spousta. V březnu bych je chtěl napravit. Žádné čokolády ani propagační předměty tam nechci. Z praxe vím, jak jsou zbytečné," řekl deníku.

Vedení projektů a čerpání dotací z Operačního programu Vzdělání pro konkurenceschopnost v Česku už kritizovala Evropská komise (EK). Její auditoři našli chyby v zadávání veřejných zakázek. Komise proto pozastavila vyplácení dotací za 1,2 miliardy korun a hrozí i zastavení celého projektu, z nějž má ČR šanci získat až 53 miliard korun.

MŠ napraví výtky EK

Ministr školství Josef Dobeš (VV) na pondělní tiskové konferenci prohlásil, že neví o hrozbě zastavení dotací z fondů Evropské unie na projekty ve školství. Velvyslankyně při EU Milena Vicenová však řekla, že dopis, který obsahuje i hrozbu možného úplného zastavení programu, do Prahy zaslala.

Dobeš přislíbil, že do 31. března ministerstvo školství zavede účinná opatření, kterými napraví výtky EK ke spornému čerpání peněz. Komise se o příslušných opatřeních dozví do tohoto data dopisem. Rovněž zopakoval slib odstoupit, pokud se problémy s čerpáním nevyřeší.

Tagy: EU čokoláda školství dobes chladek

Zdroje: ČTK