Za pašování kokainu z Kolumbie do ČR půjde Slovenka na 13 let za mříže

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Slovenka Renáta Weissová si za podíl na pašování kokainu z Kolumbie do Česka odpyká 13 let ve vězení. Její dovolání bez veřejného jednání odmítl Nejvyšší soud, verdikt definitivně platí. Dnes to zjistila z rozhodnutí v soudní databázi. Právě Weissová podle pravomocného rozsudku plánovala a řídila celou neúspěšnou transakci.

Weissová v dovolání zpochybnila tvrzení, že pachatelé působili jako mezinárodní organizovaná skupina, což je významná přitěžující okolnost. Soudci ale dovolání označili za zjevně neopodstatněné.

Podle Nejvyššího soudu pašeráci chtěli kokain v Česku prodávat koncovým uživatelům. "Samotný transport kokainu, počínaje jeho odesláním z Kolumbie a konče jeho převzetím od formálně deklarovaného adresáta v ČR, byl proveden formou operace, na které kromě obviněné jako řídícího a koordinačního článku participovaly nejméně tři další osoby," stojí v rozhodnutí senátu s předsedou Petrem Hrachovcem.

Kokain v hodnotě 2 mil. korun

Čin se stal na konci roku 2008. Weissová se údajně telefonicky ze Španělska domluvila s jistým Kolumbijcem na odeslání balíčku s kokainem na adresu Češky Adély Ptáčkové z Uherskobrodska. Odesílatel deklaroval zásilku jako kávový likér a prádlo. Balíček však obsahoval 450 gramů kokainu v hodnotě asi dva miliony korun.

Balíček zadrželi při kontrole britští celníci a zbytek cesty až k adresátovi už monitorovala Národní protidrogová centrála. Ptáčková si zásilku 7. ledna 2009 převzala u přepravní služby ve Zlíně. Krajský soud Ptáčkové původně uložil desetiletý trest, Vrchní soud v Praze jej zmírnil na čtyři roky vězení.

V kauze stanuli před soudem ještě dva muži. Zdeňka Kohutiče senát zprostil obžaloby. Další Slovák Martin Miklovič dostal v odděleném procesu souhrnný trest 15 let vězení. Podílel se na pašování, navíc chtěl podvést londýnskou banku padelaným šekem.

Tagy: verdikt kokain Kolumbie pašování

Zdroje: ČTK