Za nefunkční ochranu letadel CASA čerpá armáda náhradní díly

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Vojáci z 20 milionů korun kompenzací za nefunkční systém pasivní ochrany dopravních letadel CASA dosud v náhradních dílech vyčerpali asi třetinu. Na tiskové konferenci to dnes novinářům řekl ředitel Národního úřadu pro vyzbrojování Pavel Bulant. 

Letoun CASA

Letoun CASA,zdroj: Isifa.com

V rámci kompenzací za zpoždění systému byly prodlouženy záruční doby a také se do ČR vrací ze Španělska dvě dvoumístné L-159, které budou sloužit při výcviku českých pilotů, v ceně dohromady za více než 200 milionů korun. Ministr obrany Vlastimil Picek dnes nevyloučil, že armádní CASA bude brzy nasazena v některé z rizikových oblastí světa. 

Systém, s jehož problematickým fungováním se odborníci z letectva, firmy Omnipol i koncernu EADS potýkali dva roky, složil vojskové zkoušky v pátek 12. července, uvedl ministr obrany Picek. 

CASA i přes špatně fungující systém už za působení v armádě nalétaly přes 3500 letových hodin a podle náčelníka generálního štábu Petra Pavla létaly nejen v Evropě, ale také v Asii či v Africe. "Za nás za armádu bychom mohli říci: konec dobrý, všechno dobré," podotkl dnes Pavel. 

Tagy: armáda ČR letoun CASA

Zdroje: ČTK