Za metanolovým "zabijákem" z minulého týdne údajně stojí restauratér z Kladenska

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Policie v metanolové kauze obvinila kvůli případu z minulého týdne, kdy se alkoholem otrávila mladá žena, osmatřicetiletého majitele dvou restaurací z Kladenska. Za ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty z nedbalosti mu hrozí až dva roky vězení, řekla dnes mluvčí policejního prezidia Štěpánka Zatloukalová. Trestní stíhání je vedeno na svobodě, protože soud nesouhlasil s uvalením vazby.  Podle Zatloukalové jde nejspíš o druhého restauratéra, který je v aféře s nekvalitním alkoholem stíhán. 

Alkohol

Alkohol,zdroj: ThinkStock

Třiatřicetiletou ženu přijali 28. března v nemocnici ve Slaném na Kladensku. Později byla převezena do pražské Všeobecné fakultní nemocnice, odkud se po zlepšení stavu vrátila zpět do slánského zařízení. Podle dřívějšího vyjádření lékařů by otravu měla přežít bez vážnějších následků. 

Policie podle Zatloukalové získala informace, kde žena alkohol vypila a restauraci zkontrolovala. Zároveň provedla kontrolu i ve druhé provozovně v Kladně, kterou vlastní stejný majitel. "Na základě závěrů kontrol, které provedli hygienici ve spolupráci s celní správou, byla jedna z provozoven uzavřena," dodala Zatloukalová. 

Alkohol pochází zřejmě z dřívějších zásob

Podezřelý alkohol nyní musí projít rozbory, které potvrdí nebo vyloučí přítomnost metanolu. Nekvalitní alkohol podle Zatloukalové s největší pravděpodobností pochází ze starých zásob. Policie proto stále varuje, aby lidé byli při konzumaci alkoholu opatrní. 

Tento případ podle Zatloukalové patří mezi výjimky, kdy se lidé pravděpodobně otrávili přímo v restauraci. "Předtím to většinou byly prodejny alkoholu a lidé alkohol pili doma," uvedla Zatloukalová. 

Od loňského podzimu zemřely v ČR po vypití nekvalitního a většinou zřejmě nelegálně vyrobeného alkoholu více než čtyři desítky lidí. Poškozených, kteří požili otrávený alkohol, je přes 120. Policie v případu stíhá přibližně sedm desítek lidí. Většina z nich byla obviněna z ohrožování zdraví závadnými potravinami. Někteří ale i z obecného ohrožení. Letošní otravy metanolem už bude policie vyšetřovat zvlášť mimo hlavní část kauzy.

Tagy: podezřelý metylalkohol

Zdroje: ČTK