Za kupčení s hlasy voličů až na tři roky do vězení - tak zní novela trestního zákoníku

- Aktuality autor: red

Za kupčení s hlasy voličů zřejmě bude hrozit vězení v délce od půl roku do tří let. Schválila to dnes sněmovna v rámci novely trestního zákoníku, která má zpřísnit o dva roky na deset let vězení trest za úplatkářství nebo za pletichy při zadávání veřejné zakázky a při veřejné soutěži. Novelu nyní dostane k projednání Senát.

Kupčení s hlasy navrhli poslanci vládní koalice explicitně trestat jako porušení volebních pravidel, neboť podle platného zákona jej lze ale těžko postihnou. Nově by mělo vězení hrozit tomu, kdo by jinému poskytl majetkový prospěch za to, že bude volit nebo hlasovat v referendu v rozporu s nezávislým vyjádřením své vůle. Výhrady vůči formulaci měla ČSSD, podle níž by to mohlo vést ke zpochybňování voleb. Komunisté naopak zavedení nového trestného činu podpořili.

Krupka odstrašujícím případem

Podnětem pro doplnění kodexu byly případy kupčení s hlasy při posledních komunálních volbách, zejména v Krupce na Teplicku, kde se od loňského podzimu prokázalo takovéto jednání už dvakrát. Obec je tak už téměř rok bez zastupitelstva. Místní si půjdou tuto sobotu volit zastupitele už potřetí.

Vládní předloha počítá s tím, že až deset let vězení místo současných osmi bude zřejmě hrozit za přijímání úplatků nebo za pletichy při zadávání veřejné zakázky a při veřejné soutěži. Novela také zvyšuje horní hranici základní trestní sazby za zneužití pravomoci úřední osoby ze tří na pět let vězení. Maximální sazba v případě škody či prospěchu velkého rozsahu zůstává na 12 letech vězení. Až tři roky vězení mají nově hrozit úředníkům za pletichy v insolvenčním řízení.

Tagy: novela voliči zakonik

Zdroje: ČTK