Za IS bojuje první Čech, tvrdí Jourová. Nikdo to ale nepotvrdil

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 16. 4. 2015 16:40) - Aktuality autor: pal

Z Česka odjel první člověk bojovat za Islámský stát, jak ve čtvrtek oznámila eurokomisařka Věra Jourová. Bližší podrobnosti ale neuvedla. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek to ale popřel. Zprávu nepotvrdily ani české bezpečnostní složky.   

Věra Jourová oznámila případ prvního Čecha, který odjel bojovat za islámské radikály. Ilustrační snímek

Věra Jourová oznámila případ prvního Čecha, který odjel bojovat za islámské radikály. Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

O českém občanovi, který se přidal na stranu islámských radikálů, Jourovou informovali kolegové, kteří mají na starosti bezpečnost a mezinárodní právo. "Já jsem o tom více nepátrala, nemyslím si, že bych měla mít bližší informace. Je to signál, že se ten fenomén rozšiřuje," řekla eurokomisařka v rozhovoru Dvacet minut Radiožurnálu.

"Šíří se celá řada spekulací, že se měl první český občan připojit k islámským radikálům, musím konstatovat, že jsme to prověřovali a není to pravda," napsal na Twitteru Zaorálek. 

Ministerstvo vnitra podle ředitelky tiskového oddělení situaci sleduje, ale žádné informace o zapojení českého občana na straně IS nemá. Šéf resortu Milan Chovanec byl zprávou Jourové zaskočen. Zároveň potvrdil, že bezpečnostní složky nemají o českém bojovníkovi v řadách IS žádné informace. "Nevím, kde to vzala," prohlásil Chovanec.   

Zprávu eurokomisařky nepotvrdila ani Bezpečnostní informační služba (BIS). "Nelze garantovat, že by se například v Sýrii na té či oné straně neangažoval ani jeden náš občan. Jsou to otazníky, kterými se intenzivně zabýváme společně s naší rozvědkou a zahraničními zpravodajskými službami," uvedl její mluvčí Jan Šubert.  

Jourová už před tím řekla, že islamističtí bojovníci pocházející z Evropy představují vážné bezpečnostní riziko. K islámským radikálům se podle ní přidalo už pět až šest tisíc lidí, ale jde pouze o odhad. Jourová je přesvědčena o tom, že je důležité se teď zaměřit na prevenci. 

Tagy: Česko Evropská unie extremismus islámští radikálové Islámský stát (IS) terorismus a násilí

Zdroje: ČTK